Sök
meny

Jobbchansen – för dig som är arbetssökande

Jobbchansen är ett unikt tillfälle för dig som arbetssökande att speeddejta företag som erbjuder lämpliga tjänster just för dig!

Jobbchansen anordnas av Örebro kommun och matchar ihop arbetsgivare med arbetssökande. Under en förmiddag har du möjlighet att träffa flera olika företag och gå på speed-intervjuer, direkt på plats. Det är ett enkelt och effektivt sätt att söka jobb och allt du behöver göra är att komma i tid och ha med dig ditt cv.

Våren 2026

Jobbchansen anordnas vid dessa tillfällen under våren:

Tid

  • Tisdag 3 februari kl. 9–12.
  • Tisdag 31 mars kl. 9–12.
  • Onsdag 29 april kl. 9–12.
Symbol för teckenspråkstolkning

Plats

Akustiken och Volymen i Kulturkvarteret, Fabriksgatan 4, Örebro.

Teckenspråkstolk kommer att finns på plats!

Så här går det till på Jobbchansen

Du är varmt välkommen kl. 9 för att träffa företagen.

Företagen håller först korta presentationer om vad de erbjuder och därefter sker speed-intervjuer, där du har möjlighet att höra mer om tjänsten och berätta vem du är.

Välkommen!

Företag som du har chans att träffa på Jobbchansen

Här kommer vi att presentera de olika företag som finns med på Jobbchansen. Listan fylls på med fler företag löpande. Företag som brukar vara med är exempelvis inom omsorg, städ eller sälj.

Parkarbetare

Det vi söker är parkarbetare, där gräsklippning, rensning, vattning, trimning med mera ingår. Vi erbjuder sommarjobb upp till 8 veckor samt eventuellt säsong 6 månader.

Mer om Futurum.

Koncepta söker säljare.

Krav/kvalifikationer/egenskaper

Det du behöver ha är hög kommunikations- och uttrycksförmåga och tala mycket god svenska i och med att vi använder telefon som arbetsverktyg och ringer till företagare runt om i Sverige. Vi lägger även stor vikt vid personliga egenskaper som till exempel målmedvetenhet, lyhördhet och förmåga att hantera olika slags situationer och samtal. Eget ansvarstagande och initiativförmåga är av vikt för rollen, och även god samarbetsförmåga i och med att vi både jobbar individuellt med egna mål och kundkontakt, men även i team.

Förmåner och information om tjänsten

  • Eget kontorsrum.
  • Säljer enbart mot företag.
  • Arbetstider måndag–fredag kl. 8–16.30 med möjlighet att sluta tidigare baserat på uppnådda försäljningsmål.
  • Utbildning och coachning till alla.
  • Grundlön på 23 746 kr plus en möjlighet till obegränsad provision vid bra försäljning.
  • Kollektivavtal med Unionen.
  • Friskvårdsbidrag.

Mer om företaget på Konceptas webbplats.

Servicemedarbetare

Just nu söker vi servicemedarbetare som vill arbeta extra till Lokalvård och service, Örebro.

Välkommen till ett härligt gäng! Tillsammans med dig vill vi skapa ett bättre liv för våra patienter och invånare.

Välkommen att träffa oss på Jobbchansen och höra mer om de jobb vi kan erbjuda! Vård och omsorg samt funktionsstöd representeras, även sjuksköterskor.

Kontakt

Vid frågor, kontakta Servicecenter.

Senast uppdaterad:

Publicerad: