Försäljning av tobak
Om du vill sälja tobak ska du lämna in en ansökan om tillstånd för försäljning av tobak till Miljökontoret. Du kan ansöka om ett tillstånd för att sälja till konsument, antingen från en butik eller på distans till exempel via internet. Om du ska sälja till butiker behöver du ett tillstånd för partihandel med tobak. Du måste även känna till och följa de regler som finns för att få sälja tobak.
Ansökan om tillstånd för försäljning av tobak
Så här ansöker du
För att kunna ansöka om tillstånd för försäljning av tobak behöver du vara behörig företrädare för verksamheten.
Du kan ansöka via e-tjänsten ovan. Då måste du ha en e-legitimation.
Du kan även ansöka om tillstånd för försäljning av tobak genom att fylla i blanketten Ansökan om tillstånd för försäljning av tobak (pdf, 187.9 kB).
När du fått ditt tillstånd
När du fått ditt tillstånd och vill börja köpa in tobak behöver du ansöka om ett ID-nummer, ett för företaget och ett för själva verksamheten. Detta gör du hos Allexis s.r.o. som är id-utfärdare i Sverige. Har du fler frågor kan du läsa mer på Folkhälsomyndigheten hemsida.
För att Miljökontoret ska kunna bevilja din ansökan krävs att du uppfyller lagens krav. När du ansöker om tillstånd kommer Miljökontoret utreda om du är lämpad/lämplig att bedriva försäljning av tobak, vilket bland annat innebär att du inte har skulder hos Kronofogden, att du inte har anmärkningar hos Skatteverket samt att du inte förekommer i polisens belastningsregister för allvarlig brottslighet. Du behöver vara lämplig så länge du har tillståndet, inte bara vid ansökningstillfället. Om Miljökontoret bedömer att du är olämplig efter att du fått ditt tillstånd, så återkallas detta och du får inte längre sälja tobak.
Kraven på lämplighet gäller även för andra med ett betydande inflytande i verksamheten, till exempel ägare, finansiärer eller chefer/ansvariga. Det ställs även höga krav på ålderskontroll, att produkter är rätt märkta och att marknadsföringen är måttfull när man säljer tobak.
Varför ser lagen ut som den gör?
Ett av riksdagens mål för folkhälsan är ett minskat tobaksbruk. Detta innebär att man vill se en minskad användning av tobak hos befolkningen och att ungdomar inte ska lockas att börja använda tobak. Detta tillsammans med en önskan om en minskad illegal försäljning av tobak ligger bakom de nya reglerna.
Egenkontroll
I egenkontrollprogram dokumenteras de rutiner som behövs för att säkerställa att verksamheten lever upp till de krav som ställs i lagen om tobak och liknande produkter vid försäljning av tobaksvaror.
I samband med att du ansöker om tillstånd för försäljning av tobaksvaror behöver du skicka in en kopia på verksamhetens egenkontrollprogram.
Egenkontrollprogrammet ska innehålla följande uppgifter:
- Namn på företaget.
- Uppgifter om försäljningsstället.
- Rutiner, för hur verksamheten säkerställer efterlevnaden av följande krav:
Egenkontrollprogrammet ska utformas på svenska eller engelska och regelbundet följas upp och uppdateras vid behov.
Om du vill skicka dokumentet med post är adressen:
Örebro kommun, Miljökontoret
Box 33200
701 35 Örebro
Publicerad:
Tack för ditt svar!
Tänk på att inte skicka in personuppgifter. Om du vill ha svar på en fråga kan du istället använda formuläret ”Lämna en synpunkt”.
Om du skickar in personuppgifter via detta formulär hanteras uppgifterna av webbredaktionen och kan eventuellt lämnas vidare till annan verksamhet inom Örebro kommun i syfte att förbättra vår service.
Här hittar du mer information om hur vi hanterar personuppgifter.
Tack för ditt svar!
ANDRA SIDOR UNDER ÄMNET Alkohol, tobak & läkemedel
-
Serveringstillstånd för starköl, vin & sprit
För att få servera starköl, vin eller sprit till allmänheten behöver du serveringstillstånd och det söker du hos kommunen.
-
Försäljning av folköl
Anmäl försäljning av folköl. Förutsättningar för försäljning. Egenkontroll.
-
Försäljning av receptfria läkemedel
Regler och lagar, kontroll, anmälan, avgifter, tillsyn.
-
Försäljning av elektroniska cigaretter & påfyllningsbehållare