På orebro.se använder vi cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies.

Vad är cookies? Jag förstår

Meny

Kulturpriset

Kulturpriset – till Hjalmar Bergmans minne. Anslaget har tillkommit för att hedra minnet av författaren Hjalmar Bergman och ställts till kulturnämndens förfogande för fördelning genom dess försorg och efter dess bedömning på sätt som nedan anges.

Priset delas ut till en eller flera personer som gjort sig särskilt förtjänta genom framstående insatser inom litteratur, konst, musik och teater eller inom andra delar av kulturområdet och som genom sin bosättning, sin verksamhet eller på annat sätt kan anses äga samhörighet med kommunen.

Priset delas ut i två kategorier

Örebro kommuns kulturpris till Hjalmar Bergmans minne delas ut i två kategorier:

  1. Ett stipendium i form av en hedersutmärkelse och 5 000 kronor delas ut till en eller flera personer som står i början av sin konstnärliga bana för att främja dennes/dessas utveckling inom kulturområdet.
  2. Ett stipendium på 20 000 kronor samt en glasskulptur av glaskonstnär Kjell Engman delas ut till en person som under lång tid gjort värdefulla insatser inom kulturområdet.

Prisutdelning

Kulturnämnden utser pristagare en gång per år. Det går inte att nominera till detta pris. Kulturpriset för personen som gjort värdefulla insatser under lång tid delas ut på Örebrogalan i början av varje år. Kulturpriset för personen som står i början av sin konstnärliga bana delas ut i slutet av varje år.

Sammanställning av tidigare pristagare som under lång tid gjort värdefulla insatser

1959 Erik Hjalmar Linder, författare bl.a. verk om Hjalmar Bergman

1960 Sten Hagliden, författare

1961 Harald Forss, författare och poet

1962 Erik Rosenberg, författare och fågelkännare

1963 Örebro läns hembygdsförbund

1964 Annalisa Forssberger, författare och poet

1965 Bertil Spong, författare

1966 Margit Palmaer-Waldén, författare

1967 Frans Timén, konstnär väl rep. på Länsmuséet

1968 Stina Bergman, Hjalmar Bergmans hustru, förv. H.J.B:s arv

1969 Birger Bruzelli, författare, har bl.a. skrivit om tenngjutare i Örebro

1970 Johannes Edfeldt, författare och poet

1971 Gustav Ryman, chefredaktör på Örebrokuriren, hembygdsforskare

1972 Holger Frykenstedt, samlare av kinesiskt porslin, nu på Länsmuséet

1973 Karl-Axel Pehrson, konstnär

1974 Torsten Ehrenmark, författare och journalist

1975 Stellan Mörner, konstnär

1976 Greta Adrian, tonsatte bl.a. Jeremias visor, gymnastiklärare

1977 Maria Gripe, författare barn- och ungdomsböcker

1978 Dag Wirén, kompositör

1979 Bertil Pettersson, författare och recensent i NA

1980 Elly Jannes-Höjeberg, författare till bl.a. barnböcker från Afrika

1981 Gösta Berg, museiman, chef Nordiska muséet

1982 Torsten Axelsson, pådrivande till tekniska muséet

1983 Carl-Olof Bergström, aktiv i kulturföreningar, rektor Kaolinska skolan

1984 Erik Hjalmarsson, delat kulturpris, intendent Länsmuséet

1984 Gunnar Uddén, delat kulturpris, skådespelare, Länsteatern

1985 Carl-Olof Steen, estradör m.m.

1986 Kulturpriset delades inte ut

1987 Annalisa Forssberger, författare

1988 Lennart Spångberg, körledare och musiker

1989 Birger Wennberg, författare och Örebrokännare

1990 Lennart Kindgren, konstnär (postumt)

1991 Clas Thor, författare

1982 Göran W Nilson, musikledare, dirigent och chef för konserthuset

1993 Peter Flack, revyproducent, skådespelare m.m.

1994 Greta Hause , gymnast och dansledare på Gymgården

1994 Lena Josefsson, koreograf och ledare för Kompani Rande Vo

1995 Lisbeth Hamping, dockteaterspelare och producent

1996 Emmy Nilsson, barnteaterledare

1997 Ann-Sofi Lindstén, hembygdsforskare

1998 Anders Pontén, författare och amatörteaterskådespelare

1999 Nils-Håkan Carlsson, dansledare

2000 Lena Attar-Larsson, konstnär

2001 Jan-Peter Lahall, fotograf

2002 Per-Eric Nordqvist, författare och producent Svt (postumt)

2003 Kulturpriset delades inte ut

2004 Finn Poulson, teaterchef Länsteatern

2005 Monica Wahlgren, Bokmässan i Örebro

2006 Eva Ahrenmalm, skådespelare Teater Martin Mutter

2007 Maria Johansson, sångerska

2007 Sebastien Dubé, musiker

2008 Solveig Ågren, körledare

2009 Åke Lundström, filmkonsulent

2010 Gregor Zubicky, konstnärlig ledare Svenska kammarorkestern

2011 Malin Berg, skådespelare Länsteatern

2012 Staffan Ernestam, kompositör och musiker

2013, Peter Ekström, kulturdebattör

2014 Sara Remgren, Performing Art

2015 Albena Zahariev, pianist

2016 Sören Olsson och Anders Jacobsson, författare

2017 Teater Martin Mutter

  • Sammanställning av tidigare pristagare som står i början av sin konstnärliga bana

2016 Shervin Kiani, dans

2017 Edita Dervisevic, dans

2018 Josef Wijk, musik

Senast uppdaterad: 20 november 2018

Publicerad: 7 november 2018

Hade du nytta av innehållet på den här sidan?

Följ oss:

Kontakta $sitenamn

Kontakta Örebro kommun

Telefon: 019-21 10 00 

Öppettider: Måndag–fredag kl. 7–17

Besöksadress: Drottninggatan 5

Öppettider: Måndag–fredag kl. 10–17

Teckenspråk: servicecenter@t-meeting.se