Norra Ormesta, färdigställande av gator
Mars 2026. Nu är gatorna i området i stort sett klara, med körbana, trottoarer och gång- och cykelbanor.
Område
Norra Ormesta.
Vad utför vi för arbete?
Vi bygger klart gatorna i Norra Ormesta, området öster om Sjölandsgatan.
Vi bygger om korsningen Åhlholmsgatan/Hjälmarvägen.
Aktuellt i projektet
Gatorna i området öster om Sjölandsgatan är nu så gott som klara!
Några mindre arbeten återstår, som linjemålning och plantering på den nya vallen längs cykelbanan mellan Ladviksgatan och Sjölandsgatan. De slutförs under våren 2026.
Utvärdering av parkerings- och framkomlighetssituationen
Det kommer att göras en utvärdering av parkerings- och framkomlighetssituationen i området. Vår ambition är att hinna med utvärdering innan sommaren 2026.
Tillfälligt avstängd svängfil från Hjälmarvägen till Ålholmsgatan
Korsningen Hjälmarvägen/Ålholmsgatan ska byggas om, men det är osäkert när arbetet i korsningen kan starta (läs mer under Tidplan). Innan korsningen är ombyggd kan du inte svänga vänster in till Norra Ormesta via Ålholmsgatan när du kommer från Örebro centrum. Det beror på att det tidigare separata vänstersvängfältet inte längre kan användas på ett säkert sätt.
Tillfälligt parkeringsförbud på Vilansgatan och Ladviksgatan
Under tiden som det inte går att svänga vänster in till området via Ålholmsgatan ökar trafiken på andra gator. Av den anledningen råder tillfälligt parkeringsförbud på Vilansgatan och delar av Ladviksgatan tills korsningen Hjälmarvägen/Ålholmsgatan är ombygd.
Varför utförs arbetet?
Bostadsområdet har varit under uppbyggnad och gatorna har därför inte kunnat färdigställas. Men nu är bostäderna klara och vi kan bygga klart gatorna i hela området med körbana, trottoarer och gång- och cykelbanor.
Korsningen Hjälmarvägen/Ålholmsgatan byggs om för att öka säkerheten vid vänstersväng in i området.
Tydlig och trygg gatumiljö
Gatorna utformas för biltrafik i låg hastighet. Högsta tillåtna hastighet är 30 km/timmen.Vi bygger gång- och cykelbanor och trottoarer, och vid korsning Ålholmsgatan-Granholmsgatan bygger vi en upphöjd passage för att säkerställa trafiksäkerhet för gående och cyklister.
Bilparkering i området
De färdiga gatorna i området är smala, men det råder inte något generellt parkeringsförbud. Du får parkera där det är möjligt utifrån allmänna trafikregler.
Respektive fastighetsägare ansvarar för att tillhandahålla boende- och besöksparkering.
Tillfälligt parkeringsförbud på Vilansgatan och Ladviksgatan
Under tiden som det inte går att svänga vänster in till området via Ålholmsgatan ökar trafiken på andra gator. Av den anledningen råder tillfälligt parkeringsförbud på Vilansgatan och delar av Ladviksgatan.
Förstora bildenKartan visar tillfälligt parkeringsförbud på Vilandsgatan och Ladviksgatan. Klicka på bilden för att se den större. Bild: Örebro kommun.
Utvärdering av parkerings- och framkomlighetssituationen
Det kommer att göras en utvärdering av parkerings- och framkomlighetssituationen i området. Tidsplanen för den är i dagsläget oklar men vår ambition är att hinna med utvärdering innan sommaren 2026.
Innan utvärderingen har gjorts planeras det inte för några andra åtgärder kopplade till parkering och framkomlighet i området.
Ökad trafiksäkerhet
Gatorna i området har planerats och byggts smala för att tydliggöra att det är låg hastighet som gäller. Förutom att ta bort trafiken helt är det just låg hastighet som ökar säkerheten och tryggheten för oskyddade trafikanter. Inslaget av parkerade bilar bidrar också till lägre hastighet.
Tidplan
Våren 2026: Gatorna blir klara
Under våren slutförs de sista arbetena, som linjemålning och plantering på den nya vallen längs cykelbanan mellan Ladviksgatan och Sjölandsgatan. Sedan är gatorna helt klara.
Sommaren 2026: Utvärdering av parkerings- och framkomlighetssituationen
Preliminärt klar innan sommaren 2026.
Oklart startdatum: Ombyggnation av korsningen Hjälmarvägen/Ålholmsvägen
Korsningen Hjälmarvägen/Ålholmsgatan ska byggas om, men det är osäkert när arbetet i korsningen kan starta. Det beror på att vi behöver hantera ett dike för att kunna bygga om korsningen på ett bra sätt. Kommunen har en plan för hur diket kan hanteras, men planen behöver godkännas av Länsstyrelsen och/eller domstolen innan byggnation kan påbörjas.
När vi har fått ett beslut i ärendet återkommer vi med mer information om utformningen av korsningen och preliminär byggstart.
Utförare
Örebro kommun, Teknik- och Serviceförvaltningen
Kontaktpersoner
Projektledare: Philip Kabunga, 019-21 10 00, philip.kabunga@orebro.se
Tack för ditt svar!
Berätta gärna vad vi kan göra bättre på den här sidan för att förbättra webbplatsen! Vi har ingen möjlighet att svara, men dina synpunkter är värdefulla för oss. Tänk på att inte skicka in personuppgifter. Om du vill ha svar på en fråga kan du istället använda formuläret ”Lämna en synpunkt”.
Om du ändå skickar in personuppgifter via detta formulär hanteras uppgifterna av Kommunstyrelsen och kan eventuellt lämnas vidare till annan verksamhet inom Örebro kommun i syfte att förbättra vår service.
Här hittar du mer information om hur vi hanterar personuppgifter.
Tack för ditt svar!
Du har nu hjälpt oss att förbättra orebro.se