Meny

Elevhälsa

Elevhälsan består av rektor, skolsköterska, skolläkare, skolkurator, studie- och yrkesvägledare, skolpsykolog och specialpedagog. Vi jobbar för att du ska må bra, både till kropp och själ, och finns som ett stöd för dig under hela din skoltid hos oss.

Vi arbetar utifrån en helhetssyn – där kropp, själ, miljö och sociala faktorer ses i ett sammanhang. Vi vill att du ska må bra, och att du kommer till oss om du har frågor och funderingar kring allt från trötthet och huvudvärk till stress och deppighet. Och naturligtvis är du välkommen bara för att prata.

Här hittar du mer information om och kontaktuppgifter till Virginska gymnasiets elevhälsoteam och skolhälsovård. Vi kan till exempel hjälpa dig om du känner dig stressad, mår dåligt, är kränkt, behöver träffa en skolsköterska eller läkare.

Det här kan vi hjälpa till med

  • Hantera stress
  • Relationer
  • Frågor och funderingar om den fysiska hälsan
  • Samtal kring den psykosociala hälsan
  • Motverka kränkning
  • Frågor kring sex och samlevnad
  • Medicinsk konsultation
  • Pedagogisk konsultation och handledning
  • Krishantering
  • Studie- och yrkesvägledning

Elevhälsoteam
Gymnasieprogram

Kontakt och titel

Telefon

E-post

Lena Bengtsson, kurator

- Handel- och administration

- Hotell- och turism

- Hantverk

- Restaurang- och livsmedel

- Gymnasiesärskolan

019‑21 66 67

lena.bengtsson@orebro.se

Helena Johansson, kurator Idrottsgymnasiet

- Barn- och fritid

- Ekonomi

- Naturvetenskap

- Samhällsvetenskap

019‑21 60 23, 076‑496 89 09

helena.e.johansson@orebro.se

Lars Hagnestad, skolläkare


Träffas efter överenskommelse

Malin Adell, skolpsykolog


Träffas efter överenskommelse

Kristin Hammarström, skolsköterska

- Barn- och fritid

- Ekonomi

- Naturvetenskap

- Samhällsvetenskap

019-21 41 91, 076-496 88 38

kristin.hammarstrom@orebro.se


Maja-Lisa Nilsson, skolsköterska

- Introduktionsprogrammen

- Språkintroduktion

019-21 64 32

maja-lisa.nilsson@orebro.se

Carin Frykby, skolsköterska

- Handel- och administration

- Hotell- och turism

- Hantverk

- Restaurang- och livsmedel

- Gymnasiesärskolan

019-21 64 33

karin.frykby@orebro.se

Elin Carlsson, specialpedagog

- Handel- och administration

- Hantverk

076-496 84 91

elin.carlsson@orebro.se

Lena Lyckhäll, specialpedagog

- Barn- och fritid

- Ekonomi

- Naturvetenskap

- Samhällsvetenskap

070-239 73 23

lena.lyckhall@orebro.se

Britt Binning

specialpedagog

- Hotell-och turism

- Restaurang- och livsmedel

019-21 12 96

britt.binning@orebro.se

Lahja Nissi,

specialpedagog

- Barn- och fritid

- Ekonomi

- Naturvetenskap

- Samhällsvetenskap

019-21 39 72

lahja.nissi@orebro.se

Evalena Sjögren, studie- och yrkesvägledare

- Nationella program

019-21 66 58

evalena.sjogren@orebro.se


Introduktionsprogram

Kontakt och titel

Telefon

E-post

Anette Isaacson, kurator

Språkintroduktion

019-21 62 47

anette.isaacson@orebro.se

Kim Lindberg, kurator

Introduktionsprogrammen

019‑21 39 58,

070‑509 65 58

kim.a.lindberg@orebro.se

Lars Hagnestad, skolläkare

 

Träffas efter överenskommelse

Jenny Lindh, skolpsykolog

 

Träffas efter överenskommelse

Maja-Lisa Nilsson, skolsköterska

Introduktionsprogrammen Språkintroduktion

019-21 64 33

maja-lisa.nilsson@orebro.se

Kaisa Johansson, specialpedagog Introduktionsprogrammen

072-083 61 59

kaisa.johansson@orebro.se

Liselotte Eklundh, specialpedagog Språkintroduktion

019-21 67 97

liselotte.eklundh@orebro.se

Åsa Sjögren, studie- och yrkesvägledare

Introduktionsprogrammen

019-21 39 66, 076-551 69 48

asa.sjogren@orebro.se

Mari Wall, studie- och yrkesvägledare

Introduktionsprogrammen

019-21 3901

mari.wall@orebro.se

Sanela Majdanac, studie- och yrkesvägledare Språkintroduktion

019-21 65 48

sanela.majdanac@orebro.se

 

Riksgymnasiet för döva och hörselskadade

Kontakt och titel

Telefon

E-post

Agneta Palmkvist, audionom

019‑21 66 92, 070‑511 80 04

agneta.palmkvist.soderberg@orebro.se

Nathalie Rogberg(tjl)

Melissa Cheung(vik), kurator för elever med hörselnedsättning eller språkstörning

076-551 49 86

melissa.cheung@orebro.sese

Helen Lindell, kurator för döva elever

076-496 84 30 (endast sms)

helen.lindell@orebro.se

Dennis Wedholm, psykolog

 

Träffas efter överenskommelse med elevhälsoteamet.

Birgitta Olsson(tjl)

Kristina Segerdahl, skolsköterska

019-21 66 65, 076-551 38 87

 

 

kristina.segerdahl@orebro.se

Britt Guldmar, specialpedagog för elever med hörselnedsättning eller språkstörning

019-21 63 00, 076-551 68 88

britt.guldmar@orebro.se

Anita Björkander, specialpedagog för döva elever

076-551 66 98 (endast sms)

anita.bjorkander@orebro.se

Malin Lindén, studie- och yrkesvägledare för döva elever

019-21 66 75, 076-496 87 78

malin.linden@orebro.se

Josefine Jägerskog, studie- och yrkesvägledare för elever med hörselnedsättning eller språkstörning

019-21 64 22

josefine.jagerskog@orebro.se

 

Skolhälsovård

Kontakt och titel

Telefon

E-post

Kristin Hammarström, skolsköterska

- Samhällsvetenskap

-Idrottsprogrammet

070‑239 73 23

kristin.hammarstrom@orebro.se

Maja-Lisa Nilsson, skolsköterska

- Introduktionsprogrammet - Språkintroduktion

019-21 64 32

maja-lisa.nilsson@orebro.se

Birgitta Olsson (tjl)

Kristina Segerdahl, skolsköterska Riksgymnasiet för döva och hörselskadade

019-21 66 65

kristina.segerdahl@orebro.se

Carin Frykby, skolsköterska

- Handel och administration

- Hantverk

- Hotell och turism

- Restaurang och livsmedel

- Gymnasiesärskolan

019-21 64 33

 

karin.frykby@orebro.se

Lars Hagnestad, skolläkare

 

Träffas efter överenskommelse med skolsköterskan.

 

Senast uppdaterad: 27 juni 2019

Publicerad: 27 augusti 2015
Hade du nytta av innehållet på den här sidan?

Translate

Use Google to translate the web site. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Örebro municipality in other languages

Close

Kontakta Virginska gymnasiet

Kontakta Örebro kommun

Telefon: 019–21 10 00 

Öppettider: Måndag – fredag kl. 7–17

Besöksadress: Drottninggatan 5

Öppettider: Måndag–fredag kl.10–17

E-post till servicecenter

servicecenter@orebro.se