Meny

Elevhälsa

Elevhälsan består av rektor, skolsköterska, skolläkare, skolkurator, skolpsykolog och specialpedagoger. Vi jobbar för att du ska må bra, både till kropp och själ, och finns som ett stöd för dig under hela din skoltid hos oss.

Vi arbetar utifrån en helhetssyn – där kropp, själ, miljö och sociala faktorer ses i ett sammanhang. Vi vill att du ska må bra, och att du kommer till oss om du har frågor och funderingar kring allt från trötthet och huvudvärk till stress och deppighet. Och naturligtvis är du välkommen bara för att prata.

Här hittar du mer information om och kontaktuppgifter till Rudbecksgymnasiets elevhälsoteam och trygghetsgrupp. Vi kan till exempel hjälpa dig om du känner dig stressad, mår dåligt, är mobbad, behöver träffa en skolsköterska eller läkare.

Det här kan vi hjälpa till med

  • Hantera stress
  • Relationer
  • Frågor och funderingar om den fysiska hälsan
  • Samtal kring den psykosociala hälsan
  • Motverka mobbing, t.ex. nätmobbning
  • Frågor kring sex och samlevnad
  • Medicinsk konsultation
  • Pedagogisk konsultation och handledning
  • Krishantering

Programrektorerna och elevhälsoteamen träffas en gång per vecka för att följa upp elevhälsoläget på Rudbecksgymnasiet.

Elevhälsoteam
Gymnasieprogram

Kontakt och titel

Telefon

E-post

Maths Arne Ekström, kurator

019‑21 56 97, 076‑551 30 02

mathsarne.ekstrom@orebro.se

Monika Jinneskog, kurator

019-21 65 70, 076-5511294

monika.jinneskog@orebro.se

Peter Ledstam, skolläkare


 Tidsbeställning via skolsköterskan

Mette Aspen Ahlsson, skolsköterska

019-21 65 38

mette.aspen-ahlsson@orebro.se

Gunilla Werme, skolsköterska

019-21 65 72

gunilla.werme@orebro.se


Kerstin Lundberg, skolsköterska

019-21 64 18

kerstin.lundberg@orebro.se

Isabella Kronvall, specialpedagog

EK, VO, SA-Betvet

019-21 65 78

076-551 69 38

isabella.kronvall@orebro.se

Anna Nevelius Hallenberg, specialpedagog

NA, IB, SA-Tema

070-508 61 07

anna.nevelius.hallenberg@orebro.se

 

Riksgymnasiet för döva och hörselskadade

Titel

Telefon

E-post

Agneta Palmkvist, audionom

070‑511 80 04

agneta.palmkvist.soderberg@orebro.se

Frida Ekholm, kurator

019-21 60 10, 070-318 30 02

frida.ekholm@orebro.se

Dennis Wedholm, skolpsykolog

 

Träffas efter överenskommelse med elevhälsoteamet.

Mette Aspen Ahlsson, skolsköterska

019-21 65 38, 019-26 45 88 (txt-tfn)

mette.aspen.ahlsson@orebro.se

 

 

Peter Ledstam, skolläkare


Tidsbeställning via skolsköterskan

Sofia Klingberg, specialpedagog

076-551 64 88

sofia.klingberg@orebro.se

Malin Lindén, studie- och yrkesvägledare, döva elever


malin.linden@orebro.se



iren.juhlin@orebro.se

Trygghetsgrupp

Rudbecksgymnasiet har en trygghetsgrupp som aktivt arbetar för att främja en hälsosam skolmiljö och motverka diskriminering, trakasserier och kränkande behandling. I gruppen ingår kurator, skolsköterska, elevskyddsombud och skolans ledningsgrupp. Trygghetsgruppen arbetar på uppdrag av rektor.

Mer om vårt trygghetsarbete kan du läsa i Trygghetsplanen. (pdf, 369.2 kB)

Senast uppdaterad: 9 oktober 2018

Publicerad: 27 augusti 2015
Hade du nytta av innehållet på den här sidan?

Translate

Use Google to translate the web site. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Örebro municipality in other languages

Close

Kontakta Rudbecksgymnasiet

Kontakta Örebro kommun

Telefon: 019–21 10 00 

Öppettider: Måndag kl. 7–17

Besöksadress: Drottninggatan 5

Öppettider: Måndag–fredag kl.10–17

E-post till servicecenter

servicecenter@orebro.se