Uppdaterad rapport om klimatomställningen i Örebro

Nu finns en uppdaterad rapport som visar hur det går med klimatomställningen inom Örebro kommunkoncern och det geografiska området. Rapporten för år 2025 innehåller mer information om våra utsläpp än tidigare år. Det ger en tydligare bild av kommunens klimatomställning och hur vi ligger till jämfört med våra klimatmål.

I rapporten för år 2025 finns fler utsläpp som tidigare inte räknats med, dessa är

  • utsläpp av metan och lustgas från reningsverket
  • utsläpp från förnyelse av vatten- och avloppsledningar
  • vissa möbelinköp
  • delar av bolagens materialinköp.

Rapporten täcker en stor del av kommunkoncernens utsläpp, men inte alla, eftersom vissa uppgifter fortfarande är svåra att samla in.

Energi och byggnation stod för mest utsläpp

De områden som stod för mest utsläpp inom kommunkoncernen 2025 var energi och byggnation.

De totala utsläppen minskade något mellan 2025 och 2024 vilket framförallt beror på färre slutförda byggprojekt och mindre användning av fossila bränslen i fjärrvärmen. Nettoinlagringen av koldioxid i kommunens egen skog har samtidigt minskat något.

Inom övriga områden är utsläppen relativt oförändrade.

Så är utsläppen fördelade

Rapporten visar hur utsläppen är fördelade mellan kommunorganisationen och de kommunala bolagen.

Örebro kommun och Örebrobostäder står för den största delen av utsläppen. Det kan finnas skillnader jämfört med bolagens egna siffror eftersom olika sätt att räkna används i vissa fall.

Årlig aktivitetsplan

För att minska utsläppen gör respektive förvaltning och bolag sina egna insatser samtidigt som det finns en gemensam aktivitetsplan för hela kommunkoncernen. Planen visar vad som är viktigast att göra och vad vi behöver samarbeta extra kring.

Aktiviteterna ser olika ut. De kan handla om utveckling av styrning och processer, utredning, uppföljning, kommunikation och mer praktiska insatser. Exempel är återbruk av möbler, följa upp hur mycket koldioxid som lagras i kommunens skogar, kommunikation om skolmåltider och införande av en gemensam bilpool.

Se rapporten

Se rapporten och läs mer om klimatuppföljningen

Läs mer om aktivitetsplanen för klimatstrategin

Analys av kommunkoncernens utsläpp

Stapeldiagram som visar kommunkoncernens klimatutsläpp 2025 per område. Energi och byggnation står för de största utsläppen, medan kollagring visas som ett negativt värde på minus 13 900 ton CO2e.

Energi och byggnation stod för mest utsläpp

De områden som stod för mest utsläpp enligt rapporten var energi och byggnation. Inom energi kommer utsläppen framförallt från användning av fjärrvärme och el, samt utsläpp från reningsverket, till exempel metan och lustgas.

Inom byggnation kommer utsläppen från färdiga nybyggnationer och ombyggnationer, samt från byggande av bilvägar och gång- och cykelvägar.

Det saknas fortfarande uppgifter om flera utsläpp inom infrastrukturområdet. Målet är att kunna ta med mer sådan data i kommande rapporter.

Mindre utsläpp 2025 än 2024

Kommunkoncernens totala klimatutsläpp är mindre 2025 jämfört med 2024. Det beror främst på lägre andel fossila bränslen i fjärrvärmen och att färre byggprojekt blev klara under året, då utsläpp från byggprojekt räknas de år de avslutas.

– Det är positivt att utsläppen minskar, även om vi inte kan dra för stora växlar på det eftersom flera uppgifter saknas. Därför är det viktigt att fortsätta driva klimatarbetet brett – bland annat genom krav i upphandlingar, energieffektivisering, omställning av transporter och ett mer cirkulärt resursutnyttjande, säger Josefin Smeds, miljöstrateg.

Uppföljning av utsläpp från IT-produkter, transporter och livsmedel

Inom området konsumtion finns i dagsläget uppföljning av inköpta IT-produkter, vissa möbelinköp samt delar av bolagens materialinköp.

Bolagens materialinköp står för den största delen av utsläppen. Uppföljningen från materialinköp inkluderar pågående investeringsprojekt, planerat underhåll samt olika typer av reparationer.

Även inköp av datorer står för en stor del av utsläppen. De har minskat de senaste åren, bland annat för att fler verksamheter återanvänder datorer.

Utsläppen från kommunkoncernens transporter är relativt oförändrade. De kommer framför allt från användning av drivmedel och inköp av nya fordon. Det saknas dock uppgifter om flera av kommunens upphandlade transporter.

Utsläppen från livsmedel kommer främst från inköp av kött och mejeriprodukter. De var något lägre år 2025 än 2024. Den positiva utvecklingen kan bero på tydligare krav vid upphandling och ett fortsatt arbete med mer klimatsmarta menyer.

Kommunens skog lagrar koldioxid

Det totala kollagret i kommunens skog ökade under 2025. Ökningen beror på tillväxten i den befintliga skogen och på att kommunen har köpt skogsmark med ett redan befintligt kollager.

Den koldioxid som under året lagrades in genom skogens tillväxt motsvarar cirka 30 procent av kommunkoncernens totala utsläpp 2025. Prognosen för den årliga inlagringen i kommunens skog pekar på en successiv ökning fram till omkring 2050.

Utsläpp inom kommunens geografiska område

Utsläppen inom kommunens geografiska område har historiskt minskat över tid fram till och med år 2020. År 2021 skedde en ökning på grund av återhämtningen efter coronapandemin. De efterföljande åren minskade utsläppen. Siffror för 2024 visar en kraftig ökning , framförallt på grund av minskad inblandning av förnybart i bensin och diesel.

Transporter

Transporter står för den största delen av utsläppen inom kommunens geografiska område, där personbilar dominerar.
Andelen fossilfria fordon ökar något, samtidigt minskar andelen nyregistrerade fossilfria personbilar och resvanorna har inte förändrats så mycket. Nya styrdokument som tagits fram av kommunkoncernen skapar dock viktiga förutsättningar för omställning.

Uppvärmning

Utsläppen från uppvärmning av bostäder och lokaler samt från el- och fjärrvärmeproduktion har minskat kraftigt över tid, tack vare mer hållbara lösningar och mer förnybar energi.

Jordbruk

Inom jordbruket ligger utsläppen på ungefär samma nivå som de gjort under de senaste årtiondena, med årliga variationer beroende på förändringar i djurantal, skörderesultat och mängden mineralgödsel

Utsläpp från konsumtion syns inte i statistiken från det geografiska området

Statistiken fångar inte utsläpp från varor och tjänster som konsumeras inom området, om de har producerats någon annanstans. I Sverige kommer dessa utsläpp till stor del från hushållens konsumtion av bland annat transporter, livsmedel och boende, men även från offentliga organisationers konsumtion och investeringar.

– Med begränsad rådighet över de geografiska utsläppen samverkar vi aktivt med externa aktörer, samtidigt som vi tar ansvar och är en förebild genom ett aktivt klimatarbete inom kommunkoncernen, säger Marie Hollertz, tf. Utvecklings- och hållbarhetsdirektör.

Senast uppdaterad:
Publicerad: