Vi finns vid Tengvallsgatan
I lördags natt inträffade ett våldsdåd vid bostadsområdet Tengvallsgatan, i västra Örebro. Med anledning av det arbetar Örebro kommun och flera andra aktörer med det vi kallar för trygghetsskapande åtgärder.
Uppdatering 24 mars:
Personal på plats även under tisdagen 24 mars
Personal från socialtjänstens fältgrupp kommer att vara i området runt Tengvallsgatan även under tisdagseftermiddagen och kvällen, för dem som vill prata med någon efter det som inträffade.
Ursprunglig nyhet publicerad 23 mars:
Personal från socialtjänstens fältgrupp kommer att vara i området runt Tengvallsgatan under måndagseftermiddagen och kvällen. De kommer även finnas i ett tält i anslutning till Trängens omklädningsrum, för dem som vill prata med någon efter det som inträffade.
Polisen har också flera patruller på plats, för att alla som bor och befinner sig i området ska känna sig trygga.
Tack för ditt svar!
Berätta gärna vad vi kan göra bättre på den här sidan för att förbättra webbplatsen! Vi har ingen möjlighet att svara, men dina synpunkter är värdefulla för oss. Tänk på att inte skicka in personuppgifter. Om du vill ha svar på en fråga kan du istället använda formuläret ”Lämna en synpunkt”.
Om du ändå skickar in personuppgifter via detta formulär hanteras uppgifterna av Kommunstyrelsen och kan eventuellt lämnas vidare till annan verksamhet inom Örebro kommun i syfte att förbättra vår service.
Här hittar du mer information om hur vi hanterar personuppgifter.
Tack för ditt svar!
Du har nu hjälpt oss att förbättra orebro.se