Ny app för att betala parkeringsavgiften i Örebro

Snart ska du använda appen EasyPark för att betala parkeringsavgiften i Örebro.

17 november stängs appen Flowbird, eftersom Flowbird gått samman med EasyPark. Fram till dess kan du använda både Flowbirds och EasyParks app för att betala parkeringsavgiften. Samma avgifter och tider gäller i båda apparna. Följ instruktioner i respektive app. Om du vill kan du som vanligt också betala med sms eller kort.

Biljett giltig hela perioden du betalat för

Om du köper biljett i Flowbirds app gäller biljetten under hela den perioden du betalat för, även om sista giltighetsdagen är efter den 17 november.

Upphandling överklagad

1 september skulle EasyPark tagit över som ny leverantör av betallösning för parkering i Örebro, men bytet pausades efter att en konkurrent överklagat upphandlingen. Ärendet ligger nu hos Förvaltningsrätten. Med andra ord har Örebro kommun inte bytt leverantör, utan avtalet fortsätter med Flowbird som gått samman med EasyPark.

Mer information

Läs mer om att betala parkeringsavgiften på kommunens parkeringsplatser

Senast uppdaterad:
Publicerad: