Örebro kommuns servicecenter tilldelas Kvalitetspriset
Fredagen den 5 maj delades Örebro kommuns kvalitetspris för 2022 ut. Vinnarna är Servicecenter – verksamheten som är en gemensam ingång till kommunen för medborgare och företag.
Priset delades ut av kommundirektör Peter Larsson vid Örebro kommuns Chefsforum i Konserthuset.

Inger Jidenius och Astrid Jansson, enhetschefer Servicecenter, tar emot Kvalitetspriset 2022 av prisutdelare Peter Larsson, kommundirektör.
Motivering
”Mötet med invånaren är centralt i vinnarens uppdrag. För att åstadkomma en högre och mer jämn servicenivå har medarbetare och chefer, med befintliga resurser, tillsammans genomdrivit ett större förändringsarbete.
Delaktighet och lärande har varit viktigt när man satsat på kompetensbreddning och utvecklat nya arbetssätt. Ett starkt engagemang har resulterat i högre kvalitet och mer effektiva flöden, ökat stöd för användning av digitala tjänster och synliggörande av teckenspråk i en trygg miljö.
Vinnarna får priset för ett systematiskt och hållbart kvalitetsarbete, till nytta för kommunens invånare!”
Utveckling för att möta medborgarnas behov
Enhetscheferna Astrid Jansson och Inger Jidenius tog emot priset, som de delar med samtliga medarbetare på Servicecenter.
– Det har varit en utmaning för oss att göra en sådan här stor förändring och samtidigt behålla en god service med nöjda medborgare. Det kräver både planering, uthållighet och mod av oss alla, säger Astrid Jansson.
– Vi är jätteglada och stolta för priset, fortsätter Inger Jidenius. Det är en bekräftelse på att Servicecenter jobbar åt rätt håll och att kommunvägledarnas och arbetsledarnas arbetsinsatser, som har varit avgörande för att lyckas, också har gett resultat. Det ger oss också en extra sporre att fortsätta utvecklingsarbetet. Eftersom vi lever i en snabbt föränderlig värld och medborgarnas behov och förväntningar på service förändras med den, behöver vi se till att ligga steget före för att möta upp det.
Film om kvalitetspristagarna
Här berättar Inger Jidenius och Astrid Jansson om Servicecenters prisade utvecklingsarbete, där de bland annat ändrat sitt arbetssätt i besökslokalen, gjort en stor kompetensbreddning inom telefonin och utvecklat de teckenspråkiga tjänsterna till medborgarna.
Du kan välja att se filmen med undertext.
Om priset
Syftet med kvalitetspriset är att uppmärksamma en verksamhet som med systematisk utveckling förbättrar sin service till kommunens invånare. Priset kan sökas av kommunala enheter, fristående skolor och förskolor samt verksamheter som kommunen har entreprenadavtal med. Vinnaren får statyetten "Nya steg" av konstnär Göran Hägg samt 100 000 kronor att använda för fortsatt utvecklingsarbete och kompetenshöjning.
Tack för ditt svar!
Berätta gärna vad vi kan göra bättre på den här sidan för att förbättra webbplatsen! Vi har ingen möjlighet att svara, men dina synpunkter är värdefulla för oss.
Tänk på att inte skicka in personuppgifter. Om du vill ha svar på en fråga kan du istället använda formuläret ”Lämna en synpunkt”.
Om du skickar in personuppgifter via detta formulär hanteras uppgifterna av webbredaktionen och kan eventuellt lämnas vidare till annan verksamhet inom Örebro kommun i syfte att förbättra vår service.
Här hittar du mer information om hur vi hanterar personuppgifter.
Tack för ditt svar!
Du har nu hjälpt oss att förbättra orebro.se