Meny

Studie- och yrkesvägledning

Om du är osäker på vilka kurser du ska läsa kan du kontakta en av våra studie- och yrkesvägledare.

Det här kan vi hjälpa dig med

Studie- och yrkesvägledarna kan svara på det mesta som gäller dina studier. Det här kan vi bland annat hjälpa dig med:

  • Vi kan hjälpa till att reda ut vilka behörigheter som krävs för att få gå olika utbildningar.
  • Vi kan svara på frågor om hur arbetsmarknaden ser ut för olika yrken, nu och i framtiden.
  • Vi kan hjälpa dig med frågor om studiefinansiering, till exempel om bidrag och lån från CSN. Här kan du läsa mer om studieekonomi.
  • Vi kan hjälpa dig att testa din kunskapsnivå innan du anmäler dig till Komvux. Du kan testa din nivå i engelska, matematik, svenska och svenska som andraspråk.

Här kan du själv hitta svar på frågor om studiemedel och studieekonomi.

Kontakt för dig som inte studerar på Komvux

För dig som inte är elev på Komvux finns Vägledningscenter.
Telefontid: måndag–fredag kl. 8–9.30
Telefon: 019-21 10 00, knappval 3 (Örebro kommuns servicecenter)
Du kan också mejla till vagledningscenter@orebro.se

Studie- och yrkesvägledare på Vägledningscenter

Lawrence Cortes Guzman
Sabina Nuhic
Emma Björndahl
Marie-Louise Larsson

Kontakt för dig som redan studerar på Komvux

Här hittar du kontaktuppgifter för olika utbildningar. Du kontaktar oss via mejl. Det går också bra att besöka oss.

Frågor om sfi och grundläggande kurser

Namn

Rum

E-post

Jan-Ola Cajdert

CD09A

jan-ola.cajdert@orebro.se

Lawrence Cortes Guzman

CD19

lawrence.cortes.guzman@orebro.se

Sabina Nuhic

A02D

sabina.nuhic@orebro.se

Marie-Louise Larsson

CD12

marie-louise.larsson@orebro.se

Frågor om gymnasiekurser

Namn

Rum

E-post

Kerstin Bergh

CD20

kerstin.bergh@orebro.se

Isabella Ekstrand

CD09B

isabella.ekstrand@orebro.se

Emma Björndahl

CD09

emma.bjorndahl@orebro.se

Frågor om vård- och omsorgsutbildningen

Namn

Rum

E-post

Isabella Ekstrand

CD09B

isabella.ekstrand@orebro.se

Frågor om yrkesutbildningar och Lärvux

Namn

Rum

E-post

Madelene Willinder

A02C

madelene.willinder@orebro.se

Senast uppdaterad: 24 maj 2019

Publicerad: 23 maj 2017
Hade du nytta av innehållet på den här sidan?

Translate

Use Google to translate the web site. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Örebro municipality in other languages

Close

Kontakta Komvux

Kontakta Örebro kommun

Telefon: 019–21 10 00 

Öppettider: Måndag – fredag kl. 7–17

Besöksadress: Drottninggatan 5

Öppettider: Måndag–fredag kl.10–17

E-post till servicecenter

servicecenter@orebro.se