Meny

Stöd till elever

På Komvux finns kuratorer som du kan vända dig till om du behöver någon att prata med. För dig som behöver extra stöd med att skriva, läsa eller räkna finns specialpedagoger, logopeder, SOL-studion och Språkverkstan. På Lärcentrum kan du få extra stöd och handledning i dina studier.

Kuratorerna på Komvux

Du kan prata med oss. Vi stödjer och hjälper dig genom samtal och praktisk vägledning. Vi har tystnadsplikt och vårt arbete bygger på vad du själv vill och på att du deltar frivilligt.

Du är välkommen att kontakta oss på egen hand eller via din lärare. Du kan nå oss via telefon, mejl eller genom att lämna ett meddelande i vår brevlåda utanför våra rum. Vi finns på Campus Risbergska i CD-korridoren.

Kontakta oss

Sundus Dawody, 019-21 63 41, sundus.dawody@orebro.se
Maria Enell, 019-21 63 47, maria.enell@orebro.se

Specialpedagoger

Vi arbetar tillsammans med lärarna för att alla elever som läser på Komvux ska få det stöd de behöver för att klara sina studier.

Du kan kontakta oss redan innan du börjar på Komvux eller under tiden du studera.

  • Innan du börjar kan vi till exempel diskutera och planera utifrån svårigheter som du vet att du har.
  • Om du får svårt med dina studier under en pågående kurs kan vi också hjälpa dig. Vänd dig först till din lärare och berätta om problemet. Läraren kontaktar sedan oss, och tillsammans kan vi hitta lösningar. Om du vill är du naturligtvis också välkommen attt kontakta oss direkt.

Kontakta oss!

Anna Bernström, anna.bernstrom@orebro.se, 019-21 62 11, rum CD22
Magnus Ekström, magnus.ekstrom@orebro.se, 019-21 11 57, rum CD21

Logopeder

Logopeden arbetar tillsammans med dig och dina lärare för att du ska klara dina studier så bra som möjligt.

Logopeden arbetar med stöd runt kommunikation, språk-, läs- och skrivförmåga.

Du eller din lärare kan komma till mig om du exempelvis behöver hjälp med:

  • Information om olika program eller appar (assisterande verktyg) som är bra för att läsa och skriva. Jag lär dig att använda programmen och apparna på ett sätt som passar dig.
  • Kartläggning av språkliga styrkor och utmaningar med fokus på vad du behöver för att klara dina studier.

Kontakta mig

Lotta Weman, lotta.weman@orebro.se, 019-21 25 54, rum CD14

SOL-studion (Matematikstudio)

SOL-studion är till för dig som behöver stöd i matematik för att klara gymnasiets inledande kurser. I SOL-studion arbetar vi för att hitta sätt för dig att lära dig.

SOL är i första hand för dig som har

  • matematiksvårigheter.
  • inlärningshinder som till exempel koncentrationssvårigheter eller långsam inlärningstakt.

I SOL-studion hjälper vi dig att

  • förbättra dina kunskaper i matematik.
  • öka tron på att du kan lära dig och ge dig bättre känsla för hur du lär dig.

Hur lägger vi upp arbetet?

På SOL läser du i din egen takt och har ett eget schema.

Så här ansöker du till SOL

Om du vill ha särskilt stöd i matematik ska du skriva det i din ansökan till Komvux. Då kan du få läsa hela matematik-kurser i SOL-studion.

Vi jobbar i SOL-studion

Sigyn Stranne, sigyn.stranne@orebro.se
Thomas Söderqvist, thomas.soderkvist@orebro.se

Öppettider

Måndag-onsdag kl. 9–15
Torsdag kl. 9–12
Fredag kl. 9–14

Språkverkstan

Läser du sfi eller svenska som andraspråk på grundläggande nivå? Då kan du få extra träning och stöd i Språkverkstan. Du får stöd under en kortare period för att kunna klara dina kursmål.

Om du behöver extra träning och stöd, prata med din lärare och berätta om behovet. Läraren kontaktar sedan oss, och tillsammans går vi igenom vilket stöd du behöver och gör en arbetsplan åt dig.

På Språkverkstan kan du få:

  • intensiv språkträning
  • en lärmiljö anpassad till olika behov
  • mindre grupp med flera lärare.

Kontakt

019-21 63 81

Språkverkstan sfi

Sal C13, sprakverkstan-sfi@orebro.se

Språkverkstan grundläggande

Sal D14, sprakverkstan-grund@orebro.se

Vi som jobbar i Språkverkstan

Amelie Rehnström (Leg. lärare)
Petra Gustafsson (Leg. lärare)
Petra Olsson (Förstelärare)
Britt-Marie Beskow (Förstelärare)
Ann-Sofie Thörnblad (Leg. lärare, blivande speciallärare) 

Lärcentrum

Lärcentrum hittar du i korridoren direkt till vänster om receptionen.

Vad kan jag göra på Lärcentrum?

  • Du kan få extra stöd och handledning av personal under större delen av dagen.
  • Du kan få hjälp med studier, Fronter och annat du undrar över.
  • Du kan studera enskilt eller i grupp i en lugn miljö.

Mer information om Lärcentrum hittar du här.

Det är vi som jobbar på Lärcentrum

Göran Gustafson, goran.k.gustafson@orebro.se 
Petra Gustafsson, petra.gustafsson@orebro.se
Aziza Hasan, aziza.hasan@orebro.se
Lisbeth Henriksson, lisbeth.henriksson@orebro.se
Anna Johnsson, anna.johnsson@orebro.se
Andreas Kahnberg, andreas.kahnberg@orebro.se
Hasan Mohamadi, hasan.mohamadi@orebro.se
Kjell Persson, kjell.persson@orebro.se, 070-242 88 36
Catarina Rönnbäck, catarina.ronnback@orebro.se
Christer Wickberg, christer.wickberg@orebro.se
Åke Wigren, ake.wigren@orebro.se

Studie- och yrkesvägledning

Har du frågor om behörigheter och utbildningar, hur arbetsmarknaden ser ut för olika yrken eller hur du kan finansiera dina studier? Då kan du kontakta våra studie- och yrkesvägledare.

Senast uppdaterad: 27 augusti 2019

Publicerad: 23 maj 2017
Hade du nytta av innehållet på den här sidan?

Translate

Use Google to translate the web site. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Örebro municipality in other languages

Close

Kontakta Komvux

Kontakta Örebro kommun

Telefon: 019–21 10 00 

Öppettider: Måndag – fredag kl. 7–17

Besöksadress: Drottninggatan 5

Öppettider: Måndag–fredag kl.10–17

E-post till servicecenter

servicecenter@orebro.se