Meny

Elevhälsa

Elevhälsan består av rektor, skolsköterska, skolläkare, skolkurator, studie- och yrkesvägledare, skolpsykolog och specialpedagog. Vi jobbar för att du ska må bra, både till kropp och själ, och finns som ett stöd för dig under hela din skoltid hos oss.

Vi arbetar utifrån en helhetssyn – där kropp, själ, miljö och sociala faktorer ses i ett sammanhang. Vi vill att du ska må bra, och att du kommer till oss om du har frågor och funderingar kring allt från trötthet och huvudvärk till stress och deppighet. Och naturligtvis är du välkommen bara för att prata.

Här hittar du mer information om och kontaktuppgifter till Karolinska gymnasiets elevhälsoteam, skolhälsovård och trygghetsgrupp. Vi kan till exempel hjälpa dig om du känner dig stressad, mår dåligt, är mobbad, behöver träffa en skolsköterska eller läkare.

Det här kan vi hjälpa till med

  • Hantera stress
  • Relationer
  • Frågor och funderingar om den fysiska hälsan
  • Samtal kring den psykosociala hälsan
  • Motverka mobbing, t.ex. nätmobbning
  • Frågor kring sex och samlevnad
  • Medicinsk konsultation
  • Pedagogisk konsultation och handledning
  • Krishantering
  • Studie- och yrkesvägledning

Programrektorerna och elevhälsoteamen träffas en gång per vecka för att följa upp elevhälsoläget på Karolinska gymnasiet.

Elevhälsoteam

Titel

Kontakt

Telefon

E-post

Kurator NA och HU/SA

Catrine Holm

019 - 21 65 15

catrine.holm@orebro.se

Kurator ES

Linn Larsdotter

019-216772

070-2743560

linn.larsdotter@orebro.se

Skolsköterska NA, SA

Christina Rudström

019-21 65 05

christina.rudstrom@orebro.se

Skolsköterska ES, SA, HU

Daisy Tobar-Golrang

019-21 64 12

daisy.tobar-golrang@orebro.se

Specialpedagog

NA, SA

Camilla Andersson


072-1432307

camilla.g.andersson@orebro.se

Specialpedagog

NA, ES

Malin Frisk

072-1432281

malin.frisk@orebro.se

Studie- och yrkesvägledare

Karin Ekdahl

019 - 21 65 09

karin.ekdahl@orebro.se

Skolpsykolog

Ulf Pelow


Träffas efter överenskommelse med elevhälsoteamet

 Elevhälsoteam Språkintroduktion SPRI-bas

Titel

Kontakt

Telefon

E-post

Kurator

Carina Karlsson

019 - 21 65 12

carina.d.karlsson@orebro.se

Kurator

Martina Backlund

019 - 21 31 38

martina.backlund@orebro.se

Studie- och yrkesvägledare

Eva Svahnström

019 - 21 59 62

eva.svahnstrom@orebro.se

Specialpedagog

Gunvor Gatu

019 - 21 63 20

gunvor.gatu@orebro.se

Skolpsykolog

Ulf Pelow


Träffas efter överenskommelse med elevhälsoteamet


Skolhälsovård
Skolsköterska

Titel

Kontakt

Telefon

E-post

Skolsköterska NA, SA

Christina Rudström

019-21 65 05

christina.rudstrom@orebro.se

Skolsköterska ES, SA, HU

Daisy Tobar-Golrang

019-21 64 12

daisy.tobar-golrang@orebro.se

Skolsköterska

Språkintroduktion,

SPRI-bas

Rose-Mary Malmgren

019-21 65 11

rose-mary.malmgren@orebro.se

 

Skolläkare

Träffas efter överenskommelse med skolsköterskan.

Senast uppdaterad: 24 april 2019

Publicerad: 26 augusti 2015
Hade du nytta av innehållet på den här sidan?

Translate

Use Google to translate the web site. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Örebro municipality in other languages

Close

Kontakta Karolinska gymnasiet

Kontakta Örebro kommun

Telefon: 019–21 10 00 

Öppettider: Måndag – fredag kl. 7–17

Besöksadress: Drottninggatan 5

Öppettider: Måndag–fredag kl.10–17

E-post till servicecenter

servicecenter@orebro.se