Biblioteken som resurs för lärande, delaktighet och demokrati
I Örebro kommuns biblioteksplan lyfts biblioteken som en viktig resurs för lärande, delaktighet och demokrati. Ett sammantaget mål är att biblioteken i Örebro får en stärkt roll i invånarnas vardag och i skolans kunskapsuppdrag. Tre utvecklingsområden tas upp i planen för att nå dit.
Biblioteksplanen är en kommunövergripande plan för åren 2026–2029 som ger en bild av biblioteken idag och prioriteringar och utveckling för framtiden. Planen gäller för alla bibliotek i kommunen, det vill säga både folkbibliotek och skolbibliotek.
Bibliotekens roll och uppdrag
Folkbiblioteken
- Ska vara öppna och tillgängliga för alla, främja demokrati, kunskap och fri åsiktsbildning.
- Ska främja litteraturens ställning och intresset för bildning, med särskild uppmärksamhet mot barn, unga, personer med funktionsnedsättning och de med annat modersmål än svenska, samt nationella minoriteter.
- Ska fungera som trygga mötesplatser och nav för lärande, kultur och samhällsinformation – även i krissituationer. Konkret innebär det bland annat att invånare ska få tillgång till fler bibliotek med större flexibilitet i öppettider.
Grundskole- och gymnasiebiblioteken
- Ska vara integrerade i skolans pedagogiska verksamhet och bemannade med utbildad personal.
- Ska stödja elevernas språkutveckling, läsförståelse och digitala kompetens.
Utvecklingsområden
Språk- och läsutveckling
Biblioteksplanen har ett tydligt fokus på barns och ungas läsning för att vända minskande läsvanor. Här har skolbiblioteken en central roll för att bidra till barns språkutveckling, läsförståelse och digitala kompetens. Skolbiblioteken ska därför vara bemannade och integrerade i skolans undervisning.
I det här utvecklingsområdet betonas vikten av tidig språkstimulans, tillgång till litteratur på olika språk och samverkan med barnhälsovård och familjecentraler.
Demokrati och delaktighet
Här finns utmaningar såsom digitalt utanförskap, bristande representation och tillgång till bibliotekstjänster för utsatta grupper. Biblioteken ska arbeta uppsökande, särskilt mot äldre, personer med funktionsnedsättningar och personer med annat modersmål än svenska. Samverkan med socialförvaltningen och civilsamhället är centralt.
Bildning och livslångt lärande
Barns språkliga förmåga är avgörande för att kunna söka, värdera och förstå information. Här är fokus på att stärka barns och ungas medie- och informationskunnighet och bibliotekens roll som lärandemiljö för vuxna. Samarbetet med vuxenutbildningen är viktigt, där biblioteket fungerar som en resurs för SFI-elever och andra studerande.
Ta del av Örebro kommuns biblioteksplan
Tack för ditt svar!
Berätta gärna vad vi kan göra bättre på den här sidan för att förbättra webbplatsen! Vi har ingen möjlighet att svara, men dina synpunkter är värdefulla för oss. Tänk på att inte skicka in personuppgifter. Om du vill ha svar på en fråga kan du istället använda formuläret ”Lämna en synpunkt”.
Om du ändå skickar in personuppgifter via detta formulär hanteras uppgifterna av Kommunstyrelsen och kan eventuellt lämnas vidare till annan verksamhet inom Örebro kommun i syfte att förbättra vår service.
Här hittar du mer information om hur vi hanterar personuppgifter.
Tack för ditt svar!
Du har nu hjälpt oss att förbättra orebro.se