Banvallsgatan och Trumstensvägen, byte av VA-ledningar och renovering av brunnar
Arbetet med att byta ut gamla VA-ledningar och infodra de kvarstående ledningarna är nu slutfört. Det som återstår är renovering av brunnar som NCC ska utföras under våren 2021.
Avstängning av vattnet
Vid några tillfällen behöver vi stänga av vattnet. Vi skickar ut sms-meddelande inför vattenavstängningar. Här kan du läsa hur du tar reda på om ditt telefonnummer finns med i tjänsten för utskick av SMS inför vattenavstängningar.
Varför utförs arbetet?
Befintliga VA-ledningar är gamla och behöver bytas ut för att minska risken för framtida läckor. Här kan du läsa mer om kommunens arbete med ledningsnätet.
Kontaktpersoner
Lissbet Lundqvist, projektör, 019-21 10 00.
Tack för ditt svar!
Tänk på att inte skicka in personuppgifter. Om du vill ha svar på en fråga kan du istället använda formuläret ”Lämna en synpunkt”.
Om du skickar in personuppgifter via detta formulär hanteras uppgifterna av webbredaktionen och kan eventuellt lämnas vidare till annan verksamhet inom Örebro kommun i syfte att förbättra vår service.
Här hittar du mer information om hur vi hanterar personuppgifter.