Gasklockan, färdigställande av gator, gång och cykelbanor
Efter att fastigheter i Gasklockan börjar bli klara är det nu dags att färdigställa gator, gång och cykelbanor i området.
Karta över arbetsområdet. Klicka på bilden för att komma till webbkartan där du kan zooma och navigera.
Område
Österplan. Gasklockan.
Vad utför vi för arbete?
Vi färdigställer gator, gång och cykelbanor, belysning samt planteringar i området Gasklockan.
Hur påverkar det mig som trafikant?
Arbetet kommer att påverka trafikanter med vissa avstängningar där arbete
utförs men det kommer inte vara helt avstängt. Boende kommer
tidvis att påverkas vid tex. entréerna till fastigheterna.
Varför utförs arbetet?
Området har utvecklats under flera år med många nya fastigheter. Nu är byggnationerna i stort sett klara, och det sista arbetet med gator och grönområden pågår för att ge området sin slutliga utformning.
Tidplan
Byggstart: februari 2025, vecka 9.
Planerat att vara klart: sommaren 2025.
Utförare
Peab.
Kontaktpersoner
Projektledare: Ulf Pragnert, 019-21 10 00 (Servicecenter), ulf.pragnert@orebro.se.
Byggledare: Alexander Örtensjö, 019-21 10 00 (Servicecenter).
Tack för ditt svar!
Berätta gärna vad vi kan göra bättre på den här sidan för att förbättra webbplatsen! Vi har ingen möjlighet att svara, men dina synpunkter är värdefulla för oss. Tänk på att inte skicka in personuppgifter. Om du vill ha svar på en fråga kan du istället använda formuläret ”Lämna en synpunkt”.
Om du ändå skickar in personuppgifter via detta formulär hanteras uppgifterna av Kommunstyrelsen och kan eventuellt lämnas vidare till annan verksamhet inom Örebro kommun i syfte att förbättra vår service.
Här hittar du mer information om hur vi hanterar personuppgifter.
Tack för ditt svar!
Du har nu hjälpt oss att förbättra orebro.se