Fördjupning av översiktsplan för Vintrosa-Lanna
Lekeberg kommuns kommunfullmäktige och Örebro kommuns kommunfullmäktige antog den fördjupade översiktsplanen för Vinna-området den 13 juni respektive 26 september 2012.
Vinna-området
Fördjupad översiktsplan, bakgrund
Den här fördjupade översiktsplanen har sin utgångspunkt i översiktsplanen för Örebro kommun, översiktsplan för Lekebergs kommun och fördjupad översiktsplan för Hidinge-Lanna.
Vi har diskuterat frågor om bland annat:
- nya områden för bostäder, service och näringsliv
- infrastruktur för gående, cyklister och bilister
- återvinningsstationer och annan avfallshantering
- natur och friluftsliv
- kollektivtrafik.
EU-projektet New Bridges
Örebro kommun och Lekebergs kommun samarbetar inom ramen för EU-projektet New Bridges. Projektet handlar om livskvalitet i samhällsplaneringen.
Vinna-projektet
Att arbeta fram en fördjupad översiktsplan för området Vintrosa-Latorp-Hidinge-Lanna är en del i EU-projektet. Andra delar är kollektivtrafik, lokalutnyttjande, medborgarmedverkan och verktyg för konsekvensbedömning. Fokus ligger på frågor som handlar om gemensam utveckling över kommungränsen.
Antagandehandlingar
Här hittar du antagandehandlingarna och mer information om planen.

Tack för ditt svar!
Tänk på att inte skicka in personuppgifter. Om du vill ha svar på en fråga kan du istället använda formuläret ”Lämna en synpunkt”.
Om du skickar in personuppgifter via detta formulär hanteras uppgifterna av webbredaktionen och kan eventuellt lämnas vidare till annan verksamhet inom Örebro kommun i syfte att förbättra vår service.
Här hittar du mer information om hur vi hanterar personuppgifter.