Meny

Elevhälsa

Elevhälsan består av rektor, skolsköterska, skolläkare, skolkurator, studie- och yrkesvägledare, skolpsykolog och specialpedagog. Vi jobbar för att du ska må bra, både till kropp och själ, och finns som ett stöd för dig under hela din skoltid hos oss.

Vi arbetar utifrån en helhetssyn – där kropp, själ, miljö och sociala faktorer ses i ett sammanhang. Vi vill att du ska må bra, och att du kommer till oss om du har frågor och funderingar kring allt från trötthet och huvudvärk till stress och deppighet. Och naturligtvis är du välkommen bara för att prata.

Här hittar du mer information om och kontaktuppgifter till Virginska gymnasiets elevhälsoteam och skolhälsovård. Vi kan till exempel hjälpa dig om du känner dig stressad, mår dåligt, är kränkt, behöver träffa en skolsköterska eller läkare.

Det här kan vi hjälpa till med

  • Hantera stress
  • Relationer
  • Frågor och funderingar om den fysiska hälsan
  • Samtal kring den psykosociala hälsan
  • Motverka kränkning
  • Frågor kring sex och samlevnad
  • Medicinsk konsultation
  • Pedagogisk konsultation och handledning
  • Krishantering
  • Studie- och yrkesvägledning

Elevhälsoteam
Gymnasieprogram

Titel

Kontakt

Telefon

E-post

Kurator för

- Handel- och administrationsprogrammet - Hotell- och turismprogrammet

- Hantverksprogrammet

- Restaurang- och livsmedelsprogrammet

- Gymnasiesärskolan

Lena Bengtsson

019-21 66 67

lena.bengtsson@orebro.se

Kurator för Idrottsgymnasiet

- Barn- och fritidsprogrammet

- Ekonomiprogrammet

- Naturvetenskaps-programmet

- Samhällsvetenskaps-programmet

Helena Johansson

019-21 60 23, 076-496 89 09

helena.e.johansson@orebro.se

Skolläkare

Lars Hagnestad

 

Träffas efter överenskommelse

Skolpsykolog

Jenni Lindh

 

Träffas efter överenskommelse

Skolsköterska för

- Barn- och fritidsprogrammet

- Ekonomiprogrammet

- Naturvetenskaps-programmet

- Samhällsvetenskaps-programmet

Monika Pettersson

 

Kristin Hammarström (tj ledig)

070-2397323

monika.pettersson@orebro.se


Skolsköterska för

- Introduktionsprogrammen

- Språkintroduktion

Maja-Lisa Nilsson

019-21 64 32

maja-lisa.nilsson@orebro.se

Skolsköterska för

- Handel- och administrationsprogrammet

- Hotell- och turismprogrammet

- Hantverksprogrammet

- Restaurang- och livsmedelsprogrammet

- Gymnasiesärskolan

Carin Frykby

019-21 64 33

karin.frykby@orebro.se

Specialpedagog för

- Handel- och administrationsprogrammet

- Hantverksprogrammet

Elin Carlsson

076-496 84 91

elin.carlsson@orebro.se

Specialpedagog för

- Barn- och fritidsprogrammet

- Ekonomiprogrammet

- Naturvetenskaps-programmet

- Samhällsvetenskaps-programmet

Lahja Nissi

019-21 39 72

lahja.nissi@orebro.se

Specialpedagog för

- Barn- och fritidsprogrammet

- Hotell-och turismprogrammet

- Restaurang- och livsmedelsprogrammet

Emma Herou

019-21 12 96

emma.herou@orebro.se

Studie- och yrkesvägledare för nationella program

Evalena Sjögren

019-21 66 58

evalena.sjogren@orebro.se

 

Introduktionsprogram

Titel

Kontakt

Telefon

E-post

Kurator för Språkintroduktion

Peter Strand

019-21 39 57

peter.strand@orebro.se

Kurator för Introduktionsprogrammen

Elza Granström

019-21 39 65

elza.granstrom@orebro.se

Skolläkare

Lars Hagnestad

 

Träffas efter överenskommelse

Skolpsykolog

Jenny Lindh

 

Träffas efter överenskommelse

Skolsköterska för Introduktionsprogrammen och Språkintroduktion

Maja-Lisa Nilsson

019-21 64 33

maja-lisa.nilsson@orebro.se

Specialpedagog för Introduktionsprogrammen

Kaisa Johansson

019-21 60 46

kaisa.johansson@orebro.se

Specialpedagog för Språkintroduktion

Liselotte Eklundh

019-21 67 97

liselotte.eklundh@orebro.se

Studie- och yrkesvägledare för Introduktionsprogrammen

Åsa Sjögren

019-21 39 66, 076-551 69 48

asa.sjogren@orebro.se

Studie- och yrkesvägledare

för Introduktionsprogrammen

Mari Wall

019-21 3901

mari.wall@orebro.se

Studie- och yrkesvägledare för Språkintroduktion

Sanela Majdanac

019-21 65 48

sanela.majdanac@orebro.se

 

Riksgymnasiet för döva och hörselskadade

Kontakt

Titel

Telefon

E-post

Audionom

Agneta Palmkvist

019-21 66 92, 070-511 80 04

agneta.palmkvist.soderberg@orebro.se

Skolkurator

Nathalie Rogberg

076-551 49 86

nathalie.rogberg@orebro.se

Skolpsykolog

Dennis Wedholm

 

Träffas efter överenskommelse med elevhälsoteamet.

Skolsköterska

Birgitta Olsson

019-21 66 65, 076-551 38 87

birgitta.k.olsson@orebro.se

Specialpedagog för elever med hörselnedsättning eller språkstörning

Britt Guldmar

019-21 63 00, 076-551 68 88

britt.guldmar@orebro.se

Specialpedagog för döva elever

Anita Björkander

076-551 66 98 (endast sms)

anita.bjorkander@orebro.se

Studie- och yrkesvägledare för döva elever

Malin Lindén

019-21 66 75, 076-551 62 29

malin.linden@orebro.se

Studie- och yrkesvägledare för elever med hörselnedsättning eller språkstörning

Eva Rindler

019-21 64 22

eva.rindler@orebro.se

 

Skolhälsovård

Titel

Kontakt

Telefon

E-post

Skolsköterska för Samhällsvetenskapsprogrammet -Idrottsprogrammet

Monika Pettersson

Kristin Hammarström (tj ledig)

070-2397323

monika.pettersson@orebro.se

Skolsköterska för Introduktionsprogrammen och Språkintroduktion

Maja-Lisa Nilsson

019-21 64 32

maja-lisa.nilsson@orebro.se

Skolsköterska för Riksgymnasiet för döva och hörselskadade

Birgitta Olsson

019-21 66 65

birgitta.k.olsson@orebro.se

Skolsköterska för Handel och administration, Hantverksprogrammet, Hotell och turism, Hantverk, Restaurang och livsmedel, Gymnasiesärskolan

Carin Frykby

019-21 64 33

 

karin.frykby@orebro.se

Skolläkare

Lars Hagnestad

 

Träffas efter överenskommelse med skolsköterskan.

 

Senast uppdaterad: 19 januari 2018

Publicerad: 27 augusti 2015
Hade du nytta av innehållet på den här sidan?

Translate

Use Google to translate the web site. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Örebro municipality in other languages

Close

Kontakta Virginska gymnasiet

Kontakta Örebro kommun

Telefon: 019–21 10 00 

Öppettider: Måndag kl. 7–17

Besöksadress: Drottninggatan 5

Öppettider: Måndag–fredag kl.10–17

E-post till servicecenter

servicecenter@orebro.se