Meny

Kontakt

Telefon och adress

019-21 10 00 (Örebro kommuns servicecenter)
E-post: virginskagymnasiet@orebro.se

Besöksadress: Fabriksgatan 46–52, 702 23 Örebro
Postadress: Box 31180, 701 35 Örebro

Frånvaroanmälan

Personal A till Ö
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Å Ä Ö

All personal sorterad i bokstavsordning på efternamn. Om du bara vet förnamnet kan du söka på det i sökrutan uppe i sidhuvudet.

Skolledning, administration och skolservice
Skolledning

Kontakt och titel

Telefon

E-post

Mokhtar Bennis
Verksamhetschef

019-21 59 30

mokhtar.bennis@orebro.se

Unni Torstensson
Verksamhetschef, Riksgymnasiet för döva och hörselskadade

019-21 67 57

unni.thorstensson@orebro.se

Anna Karin Anfelt
Rektor: Handel- och administration, Hantverksprogrammet, Yrkesvux (inom Värdskap)

019-21 64 95

anna.karin.anfelt@orebro.se

Anders Adamsson
Tf Rektor: Hotell- och turism, Restaurang- och livsmedel, Yrkesvux (inom Kockutbildning)

076-5511256

anders.adamson@orebro.se

Åsa Lindquist
Rektor: Språkintroduktion

019-21 65 18

asa.lindquist@orebro.se

Monica Möller
Rektor: Individuellt alternativ, Yrkesintroduktion, Preparand, Samhällsvetenskapsprogrammet (SAHA)

019-21 39 71, 076-551 66 69

monica.moller@orebro.se

Anna Ragnarsson Preinert
Rektor: Språkintroduktion

019-21 66 97

anna.ragnarsson.preinert@orebro.se

Marie-Helene Lindahl
Rektor: Riksgymnasiet för döva och hörselskadade

019-21 67 79, 076-496 87 37

marie-helene.lindahl@orebro.se

Håkan Ågren
Rektor: Idrottsgymnaiset

-Barn- och fritid,

-Ekonomi,

-Naturvetenskap, -Samhällsvetenskap, Skolbiblioteket

019-21 61 58, 070-684 80 46

hakan.agren@orebro.se

 

Administration

Kontakt

Titel

Telefon

E-post

Ing-May Kangedal

Administrativ assistent: Individuellt alternativ, Yrkesintroduktion, Preparand, Samhällsvetenskapsprogrammet (SAHA)

019-21 39 70

ing-may.kangedal@orebro.se

Emma Bergman

Administratör: Riksgymnasiet för döva och hörselskadade

019-21 62 55

emma.bergman@orebro.se

Marie Bülow Brottsjö

Administratör: Gymnasiesärskolan, Handel- och administration, Hantverk, Hotell- och turism, Restaurang- och livsmedel, Yrkesvux

019-21 67 04

marie.bulow-brottsjo@orebro.se

Ingela Johansson

Administrativ assistent: Språkintroduktion

019-21 64 19

fm

ingela.johansson@orebro.se

Ola Jonsson

Planerare

019-21 66 60

ola.jonsson@orebro.se

Lisbeth Lundh-Larsson

Administratör: Idrottsgymnasiet -Barn- och fritid,

-Ekonomi, -Naturvetenskap, -Samhällsvetenskap

019-21 66 76

lisbeth.lundh-larsson@orebro.se

 

Skolservice

Kontakt

Titel

Telefon

Bengt Carlsson

Servicetekniker

019-21 60 52, 019-21 66 57

Jarmo Kantoniemi

Vaktmästare

019-21 66 57

Fredrik Lindohf

Vaktmästare

019-21 60 32, 019-21 66 57

Mårten Lundmark

Vaktmästare

019-21 11 07, 019-21 66 57

 

Elevhälsan
Gymnasieprogram

Titel

Kontakt

Telefon

E-post

Kurator för

- Handel- och administrationsprogrammet - Hotell- och turismprogrammet

- Hantverksprogrammet

- Restaurang- och livsmedelsprogrammet

- Gymnasiesärskolan

Lena Bengtsson

019-21 66 67

lena.bengtsson@orebro.se

Kurator för Idrottsgymnasiet

- Barn- och fritidsprogrammet

- Ekonomiprogrammet

- Naturvetenskaps-programmet

- Samhällsvetenskaps-programmet

Helena Johansson

019-21 60 23, 076-496 89 09

helena.e.johansson@orebro.se

Skolläkare

Lars Hagnestad

 

Träffas efter överenskommelse

Skolpsykolog

Jenni Lindh

 

Träffas efter överenskommelse

Skolsköterska för

- Barn- och fritidsprogrammet

- Ekonomiprogrammet

- Naturvetenskaps-programmet

- Samhällsvetenskaps-programmet

Monika Pettersson

 

Kristin Hammarström (tj ledig)

070-2397323

monika.pettersson@orebro.se


Skolsköterska för

- Introduktionsprogrammen

- Språkintroduktion

Maja-Lisa Nilsson

019-21 64 32

maja-lisa.nilsson@orebro.se

Skolsköterska för

- Handel- och administrationsprogrammet

- Hotell- och turismprogrammet

- Hantverksprogrammet

- Restaurang- och livsmedelsprogrammet

- Gymnasiesärskolan

Carin Frykby

019-21 64 33

karin.frykby@orebro.se

Specialpedagog för

- Handel- och administrationsprogrammet

- Hantverksprogrammet

Elin Carlsson

076-496 84 91

elin.carlsson@orebro.se

Specialpedagog för

- Ekonomiprogrammet

- Naturvetenskaps-programmet

- Samhällsvetenskaps-programmet

Lena Lyckhäll


lena.lyckhall@orebro.se

Specialpedagog för

- Barn- och fritidsprogrammet

- Hotell-och turismprogrammet

- Restaurang- och livsmedelsprogrammet

Emma Herou

019-21 12 96

emma.herou@orebro.se

Studie- och yrkesvägledare för nationella program

Evalena Sjögren

019-21 66 58

evalena.sjogren@orebro.se

 

Introduktionsprogram

Titel

Kontakt

Telefon

E-post

Kurator för

Språkintroduktion

Anette Isaacson

019-21 62 47

anette.isaacson@orebro.se

Kurator för Språkintroduktion

Peter Strand

019-21 39 57

peter.strand@orebro.se

Kurator för Introduktionsprogrammen

Elza Granström

019-21 39 65

elza.granstrom@orebro.se

Skolläkare

Lars Hagnestad

 

Träffas efter överenskommelse





Skolpsykolog

Jenny Lindh

 

Träffas efter överenskommelse

Skolsköterska för Introduktionsprogrammen och Språkintroduktion

Maja-Lisa Nilsson

019-21 64 33

maja-lisa.nilsson@orebro.se

Specialpedagog för Introduktionsprogrammen

Kaisa Johansson

019-21 60 46

kaisa.johansson@orebro.se

Specialpedagog för Språkintroduktion

Liselotte Eklundh

019-21 67 97

liselotte.eklundh@orebro.se

Studie- och yrkesvägledare för Introduktionsprogrammen

Åsa Sjögren

019-21 39 66, 076-551 69 48

asa.sjogren@orebro.se

Studie- och yrkesvägledare

för Introduktionsprogrammen

Mari Wall

019-21 3901

mari.wall@orebro.se

Studie- och yrkesvägledare för Språkintroduktion

Sanela Majdanac

019-21 65 48

sanela.majdanac@orebro.se

 

Riksgymnasiet för döva och hörselskadade

Kontakt

Titel

Telefon

E-post

Audionom

Agneta Palmkvist

019-21 66 92, 070-511 80 04

agneta.palmkvist.soderberg@orebro.se

Skolkurator för elever med hörselnedsättning eller språkstörning

Nathalie Rogberg

076-551 49 86

nathalie.rogberg@orebro.se

Skolkurator för döva elever

Helen Lindell

076-496 84 30 (endast sms)

helen.lindell@orebro.se

Skolpsykolog

Dennis Wedholm

 

Träffas efter överenskommelse med elevhälsoteamet.

Skolsköterska

Birgitta Olsson

019-21 66 65, 076-551 38 87

birgitta.k.olsson@orebro.se

Specialpedagog för elever med hörselnedsättning eller språkstörning

Britt Guldmar

019-21 63 00, 076-551 68 88

britt.guldmar@orebro.se

Specialpedagog för döva elever

Anita Björkander

076-551 66 98 (endast sms)

anita.bjorkander@orebro.se

Studie- och yrkesvägledare för döva elever

Malin Lindén

019-21 66 75, 076-551 62 29

malin.linden@orebro.se

Studie- och yrkesvägledare för elever med hörselnedsättning eller språkstörning

Eva Rindler

019-21 64 22

eva.rindler@orebro.se

 

Fakturaadress

Örebro kommun Fakturacentral
Virginska gymnasiet
Box 30100
701 35 Örebro

Organisationsnummer 212000-1967

Karta över skolområdet
Karta över skolområdet.

A: Butiken, öppen tisdag–fredag kl. 12–15
B: Gymnasiesärskola, Restaurang- och livsmedelsprogrammet
C: Handelsprogrammet, Introduktionsprogrammen, Skolrestaurang Norra
D: Bibliotek, Expedition, Kurator, Skolsköterska, Studie- och yrkesvägledare
E: Bufférestaurang, Salong Oscaria, Skolrestaurang Södra
F: Barn- och fritidsprogrammet, Hantverksprogrammet, Idrottsprogrammet, Riksgymnasiet för döva och hörselskadade
G: Caféteria, Samlingssal
I och J: Idrottshall

 

Senast uppdaterad: 19 mars 2018

Publicerad: 27 november 2017
Hade du nytta av innehållet på den här sidan?

Translate

Use Google to translate the web site. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Örebro municipality in other languages

Close

Kontakta Virginska gymnasiet

Kontakta Örebro kommun

Telefon: 019–21 10 00 

Öppettider: Måndag kl. 7–17

Besöksadress: Drottninggatan 5

Öppettider: Måndag–fredag kl.10–17

E-post till servicecenter

servicecenter@orebro.se