Samhällsvetenskapsprogrammet

Vill Du bli väl förberedd för framtida studier?Vill Du ha ett omväxlande arbetssätt?Är Du intresserad av:- Samhälls- och globala frågor
- Kommunikation och språk
- Yrken som journlist, polis, lärare, jurist, psykolog m m.
Då kan du välja inriktning samhällsvetenskap eller språk på Risbergska och bli väl omhändertagen av ett arbetslag som ser dig och där det finns en nära kontakt mellan lärare och elever. Här får du också vistas i trevliga lokaler med tillgång till datorer och olika grupprum.
Utöver val av inriktning kan du även till årskurs 1 välja mellan olika profiler:
- Dansspecialisering
- Musikspecialisering
- Teckenspråksspecialisering
Arbetssätt
Du kommer under perioder att få arbeta tematiskt, i grupp och enskilt där flertalet ämnen ingår för att skapa helhet och där Du får många tillfällen att diskutera och argumentera. Många teman behandlar rättvisefrågor, lokala såväl som globala och hälsa. Här få Du idrott alla tre gymnasieåren! Du kommer också att få arbeta en hel del utanför skolans lokaler. Oftast handlar det då om vårt närområde d v s Örebro kommun. Du kommer bl.a att få gå ut och hålla föredrag på olika grundskolor. Med hjälp av ovanstående arbetssätt kommer Du bl a lära Dig att förstå omvärlden och de historiska sambanden i samhällets utveckling samt kunna dra slutsatser för framtida samhällsplanering.
Internationalisering
Sedan två år tillbaka har vi i årskurs 1 ett utbyte med Zernike College i Groeningen, Nederländerna.

På programmet läser du förutom engelska också minst ett främmande språk. I framförallt årskurs tre kommer Du att träna Dig att arbeta på ett mer vetenskapligt sätt för att vara bättre förberedd till studier på högskolor och universitet.