
Ett urval av de ekologiska varorna vi använder oss av just nu: Vitkål, morötter, potatis, rödbetor, groddar, broccoli, blomkål, majs, gröna ärtor, mjölk, crème fraiche, smör, fil, yoghurt, ost, ägg, vetemjöl, knäckebröd, kryddor, krossade tomater, tomatpuré, bönor, linser, kikärtor, ris, pasta, falukorv, köttfärs, nötkött, veg buljong, mscmärkt fisk mm. Vi strävar hela tiden efter att utöka detta sortiment.Kommunen har ett mål på att 25% av livsmedelsinköpen ska vara ekologiska till senast slutet av 2011. Men redan nu är vi på Oskarsparkens kök uppe i 38,5%, vilket är mycket bra.
När vi pratar miljö är det inte bara tillagning och val av råvaror som är det vikigaste utan även att vi minskar på mängden slängd mat. Viktigt här är att ta reda på mat som inte serverats och som kan kylas ner på rätt sätt, enligt miljökontorets regler. Samt att lunchgästen ansvarar för att, det man tar åt sig också äts upp för att minska andelen bortslängd mat. Genom att detta följs kan vi beräkna mer precis och då blir det inget onödigt svinn. Då sparar vi både på miljön och ekonomin.
Örebro kommun garanterar att:
Specialkost Är du förälder till en elev som får specialkost? Är han/hon sjuk eller ledig, var snäll och hör av er så att vi inte behöver tillaga någon specialkost i onödan. Ring gärna senast 08:00, på telefon 019- 21 31 37.
Frågor, synpunkter?
Har du frågor om matsedeln eller synpunkter om något, eller bara vill höra av er till skolrestaurangen.

Öppettider:
10:45 - 13:00
Besöksadress:
Oskarsparken 2
702 13 Örebro
Boxadress:
Oskarsparkens kök
Box 313 20
701 35 Örebro