Lyssna   
Hem

Elevhälsa

Elevhälsan består av rektor, skolkurator, skolsköterska, skolläkare, skolpsykolog, specialpedagog, studie-och yrkesvägledare och audionom. Vi har också tillgång till logoped och talpedagog. Vi jobbar för att du ska må bra, både till kropp och själ. Elevhälsan finns som ett stöd för dig under hela din skoltid hos oss.

Vi arbetar utifrån en helhetssyn – där kropp, själ, miljö och sociala faktorer ses i ett sammanhang. Vi vill att du ska må bra och att du kommer till oss om du har frågor och funderingar kring allt från trötthet och huvudvärk till stress och deppighet. Och naturligtvis är du välkommen bara för att prata.

Nedan hittar du kontaktuppgifter till Riksgymnasiets elevhälsoteam. Vi kan till exempel hjälpa dig om du känner dig stressad, mår dåligt, är mobbad, behöver träffa en skolsköterska eller läkare.

 


Elevhälsoteam

 

 

 

 

 

Skolkuratorer

 

 

Elever på Rudbeck

 

 

Frida Ekholm

019-21 60 10, 070-318 30 02

frida.ekholm@orebro.se

 

 

 

Elever på Tullängen

 

 

Malin Samuelsson

019-21 61 14, 076-551 10 84

malin.samuelsson@orebro.se

 

 

 

Döva elever på Virginska

 

 

Helen Lindell

076-496 84 30
(endast sms)

helen.lindell@orebro.se

 

 

 

Elever med hörselnedsättning/ språkstörning på Virginska

 

 

Nathalie Rogberg

076-551 49 86

nathalie.rogberg@orebro.se

 

 

 

Skolsköterskor

 

 

Elever på Rudbeck

 

 

Mette Aspen Ahlsson

019-21 65 38, 019-26 45 88 (txt)

mette.aspen.ahlsson@orebro.se

 

 

 

Elever på Tullängen

 

 

Mette Aspen Ahlsson

019-21 65 38, 019-26 45 88 (txt)

mette.aspen.ahlsson@orebro.se

 

 

 

Elever på Virginska

 

 

Birgitta Olsson

019-21 66 65, 076-551 38 87

birgitta.k.olsson@orebro.se

 

 

 

Skolläkare

 

 

Elever på Rudbeck och Tullängen



Peter Ledstam


Träffas efter överenskommelse med elevhälsan.




Elever på Virginska

 

 

Lars Hagnestad


Träffas efter överenskommelse med elevhälsan.




Skolpsykolog

 

 

Elever på samtliga skolor

 

 

Dennis Wedholm


Träffas efter överenskommelse med elevhälsan.




Specialpedagoger

 

 

Elever på Rudbeck



 Sofia Klingberg

 076-551 64 88

 sofia.klingberg@orebro.se

 

 

 

Elever på Tullängen

 

 

Sofia Klingberg

076-551 64 88

sofia.klingberg@orebro.se

 

 

 

Döva elever på Virginska

 

 

Anita Björkander

076-551 66 98 (endast sms)

anita.bjorkander@orebro.se

 

 

 

Elever med hörselnedsättning/ språkstörning på Virginska

 

 

Britt Guldmar

019-21 63 00, 076-551 68 88

britt.guldmar@orebro.se

 

 

 

Studie- och yrkesvägledare

 

 

Döva elever på samtliga skolor

 

 

Malin Lindén

 

malin.linden@orebro.se

 

 

 




Elever med hörselnedsättning/ språkstörning på Tullängen och Rudbeck



Iren Juhlin

076-551 42 42

iren.juhlin@orebro.se




Elever med hörselnedsättning/ språkstörning på Virginska

 

 

Eva Rindler

019-21 64 22

eva.rindler@orebro.se




 

Senast publicerad: 2018-03-19 16.53

Riksgymnasiet för döva och hörselskadade | Box 31188, 701 35 Örebro
019-21 10 00 (Örebro kommuns servicecenter) | riksgymnasiet.kansli@orebro.se