
Vi i skolmåltiden på Lillåns skola strävar efter att tillaga så mycket mat från grunden som möjligt, detta för att höja kvalitén på skollunchen samt att kunna utvecklas i arbetet. Vi värnar om miljön här på skolan, och för att spara på miljön tillagar vi därför vegetarisk maträtt 1 gång varannan vecka samt 3 alternativ i veckan. Under året kommer skolmåltiden att var med i ett projekt att öka andelen ekologiska livsmedel, målet är att år 2010 ska 25% av livsmedelsinköpen vara ekologiska.
Idag är bla följande livsmedel ekologiska: Vitkål, morötter, potatis, rödbetor, groddar, vetemjöl, hällbröd, fullkornsknäcke, rapsolja, tomatpuré, lättmjölk, vispgrädde, creme fraiche, ost och bananer. Vi stävar hela tiden efter att köpa så ekologiskt som möjligt.
Örebro kommun garanterar att:
Skolmåltidspersonalen består av Mikael Hulterström, Nina Lingvall, Mats Zetterlund, Annie Pettersson, Vernesa Osmanagic och Ismuni Can.
Specialkost
Det är bra om föräldrar till de elever som har specialkost hör av sig till köket när eleven inte kommer till skolan, helst innan 7:30 samma dag. Hör vi inget räknar vi med att eleven är på skolan.

Öppettider 11:00-13:00
