Märta Afzelius gobeläng berättar om Hjalmar Bergman
Risbergska skolan har många stora konstverk, både till yta och konstnärligt arbete. En av de största i båda avseende är Märta Afzelius gobeläng om Hjalmar Bergman och hans litterära värld. Då den flyttades från aulans baksida till dess framsida hölls en återinvigning av konstverket. Pär Bäckman berättade i samband med denna om konstnären, författaren och hans figurer.

Pär Bäckman berättar om Märta Afzelius gobeläng
Gobelängen kom till Risbergska skolan i början av 50- talet då den nya skolan invigdes på Rosta gärde. År 1971 sattes den upp i skolans aula.
Gobelängen berättar om Hjalmar Bergmans litterära värd där Värdshusvärden Markurell i Wadköping, Flicka i frack, Clownen Jack och farmor, i farmor och vår herre är några av hans "krumelurer" vi får möta.
/Pär Bäckman