Öppet hus och Elev för en dag

Vill du veta lite mer om Kvinnerstagymnasiet och hur det är att vara elev hos oss? Då är du välkommen på Öppet hus lördag 18 november.

Öppet hus

De tider som gäller för dagen är kl. 10-14.

Kom och titta på skolan, träffa lärare och elever, och ställ frågor.

Det finns möjlighet att titta på skolans internat.

Vi bjuder på sopplunch i vår skolrestaurang under dagen.

Välkomna!

Elev för en dag

Är du mer intresserad av att gå Kvinnerstagymnasiet? Då kan du komma till oss som elev för en dag. Du får då träffa lärare och elever som går här på skolan. Du får följa med i undervisningen under en dag. Vill du veta mer så är du välkommen att ta kontakt med oss.

Ingela Norell Olsson Studie- och yrkesvägledare
019-21 68 24, 076-551 43 47 ingela.norell.olsson@orebro.se

Majsan Jonsson Lärare – inriktning, hund och djurskötare
019-21 68 86 maj-britt.k.jonsson@orebro.se

Kristina Alenfelt Lärare - inriktning häst
019-21 68 47 kristina.alenfelt@orebro.se

Jan Jakobsson Lärare - inriktning lantbruk
073-023 34 86 jan.jakobsson@orebro.se

Mårten Sandström Lärare - inriktning skog
019-21 68 09 marten.sandstrom@orebro.se

Joakim Sandin Lärare Bygg och anläggning
070-586 57 50 joakim.sandin@me.se

Ola Nordal Lärare – ansvarig Äventyrsturism
019 – 21 68 36 ola.nordal@orebro.se

Camilla Andersson Lärare – samhällsprogrammet
019 – 21 68 58 camilla.i.andersson@orebro.se

Senast uppdaterad: 8 november 2017

Publicerad: 21 augusti 2017
Hade du nytta av innehållet på den här sidan?