Sidhuvud

Samhällsvetenskapsprogrammet SP-A

SP-A är ett samhällsvetenskapsprogram för dig med diagnoserna Aspergers syndrom/högfungerande autism. SP-A erbjuder en unik möjlighet till en bra gymnasieutbildning som anpassas och läggs upp efter dina förutsättningar, behov och din kunskapsnivå. 

Små elevgrupper


På SP-A får du gå i en liten klass med max 10 elever som har ett eget hemklassrum. Där äger den övervägande delen av undervisningen rum.

Samtliga lärare på programmet har god kännedom om Aspergers syndrom/högfungerande autism. Undervisningen är inspirerad av TEACCH-programmet som bygger på fast struktur i tid och rum, förutsägbarhet och anpassning av undervisningen.

Högskolestudier


Målet är att du ska få möjlighet att avlägga en godkänd gymnasieexamen på samhällsvetenskapliga programmet. SP-A ger också en bra grund för såväl fortsatta studier på folkhögskola eller högskole- och universitetsnivå som för yrkes- och vuxenlivet.
19 oktober 2011
15.56
Dela:
Kontakt
Eva Nilsson
Specialpedagog samt handledare Resursgruppen autism
tel: 019 - 21 57 74

Tina Ottosson
Rektor
tel: 019-21 61 75

Wadköpings utbildningscenter | Box 311 20 | Besöksadress: Wadköpingsvägen 15
E-post: wuc@orebro.se | Tel: 019 - 21 64 64 | Fax: 21 64 14
Örebro kommuns webbplats
Wadköpings
utbildningscenter