Kulturombud på grundskolorna årskurs 1-9
Ett kulturombud bidrar till ökad måluppfyllelse och förenklar för skolor och kulturaktörer att nå varandra.
Kultur i skolan och lärandet kan med fördel ses som ett förhållningssätt i allt lärande, inte ytterligare ett inslag. Skapande verksamheter och estetiska lärprocesser är naturliga delar i vardagen.
Kulturens roll i lärandet är aktuell bl.a. med tanke på den statliga satsningen Skapande skola. Den spännande utvecklingen främjas genom att nu utse kulturombud på skolorna.
Ur Örebro kommuns skolplan:
Med stöd av teater, musik, dans och konst utvecklas barn och unga, i lärandet och socialt. Därför ska alla barn och elever i Örebro både få ta del av kulturupplevelser och erbjudas kulturaktiviteter
Uppdrag för kulturombuden på respektive skola:
- Bidra till ökad måluppfyllelse.
- Medverka till att ge eleverna tillgång till fler kulturupplevelser.
- Länka mellan kulturaktörer och skolan. Sprida och synliggöra kulturutbudet.
- Lyfta frågan i elevforum som t.ex. elevråd.
- Rektor utser ombud med pedagogisk kompetens:
- Kulturombudet ska ha pedagogisk kompetens och utses av rektor.
Ombudsträffar och utbudsdagar:
Kulturombuden bjuds in till en ombudsträff alternativt utbudsdag per termin.
Samordning:
Kontaktuppgifter till kulturombud och information om utbud sammanställs och uppdateras av Kulturskolan på uppdrag av Barn och utbildning.
Kulturombud i Örebro kommun (pdf, 36.2 kB)