Nominerade till Pedagogiskt pris 2011

Kategori förskola

Nominerade pedagoger:

  • Anette Dahlén, Förskolan Violen
  • Annalena Miramadi, Varberga förskolor
  • Annelie Andersson, Björkhaga förskola
  • Christina Juhlin, Rosta förskolor / Rostaskolan
  • Ellinor Sehlin, Förskolan Växthuset
  • Ewa Jansson, Villekulla, Delfinen
  • Gunnel Olsson, Bettorps förskola
  • Johanna Gancarz, Junibacken
  • Katarina Krohn, Eklunda förskola
  • Kerstin Andersson, dagbarnvårdare Marieberg
  • Lena Andersson, Förskolan Murgrönan
  • Maria Larsson, förskollärare/arbetslagsledare, Klockarängen förskola
  • Maria Lindahl, förskollärare, Villekulla förskola
  • Martina Lindh, förskolechef, Förskolan Terra Nova
  • Marylene Jansson, pedagog, Varberga familjecentral
  • Petra Pallin, förskollärare, Villekulla, Delfinen

Nominerade verksamheter:

  • Adolfsbergsskolans fsk, avdelning Vallmon
  • Backagårdens förskolara, avdelning Rutan
  • Bergagård förskola, avdelning Flugan
  • Blåklintens förskola, avdelning Kojan
  • Brukets förskola, avdelning Månen
  • Eklunda förskola, avdelning Snöflingan
  • Fridhemsskolans förskoleavdelning Fridebo
  • Fröets förskola
  • Fåraherdens förskola
  • Förskolan Försprånget
  • Glommangårdens förskola, avdelning Östan
  • Hasselbacken
  • Hasselmusen i ur och skur
  • Kattungens förskola
  • Klockarängens förskola
  • Kristinaskolans förskola, avdelning Enhörning
  • Lergöken förskola
  • Waldorfförskolan Linden
  • Mariebergs förskola
  • Mosjö förskola, avdelning Videungen
  • Näsby förskola
  • Pettersbergs förskola
  • Skogsbrynet förskola, avdelning Älgen
  • Snökristallens Barnakademi
  • Solägget föräldrakooperativ
Kategori grundskola/grundsärskola

Nominerade pedagoger:

  • Anders Carlsson, Mariebergsskolan
  • Andreas Gillberg, Vivallaskolan
  • Anna Tenselius, Eklundaskolan
  • Anne Duberg, Gumaeliusskolan
  • Annica Peterson, Vivallaskolan F-9
  • Ann-Sofi Arnström, Navets skola
  • Bibbi Lind, Brickebacken grundskola/särskola
  • Catarina Engström, Navet skola
  • Elisabeth Sneitz, Lillåns skola 7-9
  • Gunilla Asklöf, Lillåns Södra skola
  • Gustav Brandell, Eklundaskolan
  • Hanna Rådehed, Eklundaskolan
  • Helen Jönsson, Adolfsbergsskolan
  • Helena Asplund, Norrbyskolan
  • Helena Sahlberg, Karl Johans Skola
  • Henrik Moradi, Mikaelskolan
  • Ingrid Wahl, Mosjö skola
  • Johan Rapp, Internationella engelska skolan
  • Johnny Pettersson Bilir, Mikaelskolan
  • Katarina Hammarström, Norrbyskolan
  • Kersti Thelin Ringqvist, Brickebackens skola, Ängen
  • Kerstin Sundqvist, Mariebergsskolan
  • Khadouj Elabrichi, Modersmålsavdelningen
  • Lars Andersson, Rosta skolan
  • Leif Saverman, Sörbyängsskolan
  • Lena Nikala, Wallerska skolan
  • Lena Rylander, Eklundasskolan
  • Lena Schreiber, Eklundaskolan
  • Lilian Haugen, Vintrosa skola
  • Lis Aremyr, Glanshammars skola
  • Melker Eksell, Sörbyängsskolan
  • Magnus Wreeby, Wallerska skolan
  • Maria Larsson, Grenadjärskolan
  • Marie Einarsson, Eklundaskolan
  • Marie Mäkiranta, Mellringeskolan
  • Markus Pettersson, Gumaeliusskolan
  • Mikael Enoksson, Lillåns skola
  • Patrik Ekelöf, Mikaelskolan
  • Rosmari Schriever-Abeln, Eklundaskolan
  • Sandra Friberg, Vivallaskolan
  • Sven-Erik Petersson, Gumaeliusskolan
  • Therése Flemström, Mikaelskolan
  • Yashar Kayaci, Brukets skola
  • Åsa Salomonsson, Lundbyskolan

Nominerade verksamheter:

  • Adolfsbergsskolan, Hemvisten
  • Eklundaskolan, Pedagoger klass 2 och specialpedagog
  • Gumaeliusskolan, arbetslag 5
  • Komtek
  • Kryddgårdsskolans arbetslag Gläntan, Ängen och Dungen
  • Lillåns skola F-6, Susanne Forssell och Sofia Bürger
  • Magelugnen
  • Mikaelskolan klass 9 A
  • Navet skola, Cedern
  • Navets skola, Linden
  • Stora Mellösa skola F-3
  • Stora Mellösa skola
  • Sveaskolan
  • Sörbyängsskolan, Kastanjen
  • Vivallaskolan
  • Vivallaskolan 1-9, Lag Delta
Kategori gymnasieskola/gymnasiesärskola

Nominerade pedagoger:

  • Andreas Holm, IT-Gymnasiet Örebro
  • Axel Borg, KomTek
  • Britt-Marie Edenvik, Karolinska skolan
  • Christina Cedergren, Tullängsskolan
  • Christina Nordström, Virginska skolan
  • Eva Nilsson, Wadköpings utbildningscenter
  • Eva Söderman, Virginska skolan
  • Evagelia Ilias, Karolinska skolan
  • Fredrik Ekblad, Tullängsskolan
  • Helene Enqvist-Björklund, Karolinska skolan
  • Jan-Erik Andersson, Rudbecksskolan
  • Johan Wallén, Risbergska skolan
  • Khadouj Elabrichi, Modersmålsavdelning
  • Malin Myhrberg, Kvinnerstaskolan
  • Marianne Gerdin, Risbergska skolan
  • Marie Liljenbrand-Skoog, Virginska skolan
  • Mats Blomgren, Tullängskolan
  • Petronella Ekström, Risbergska skolan
  • Ragnar Lindstedt, Risbergska skolan

Nominerade verksamheter:

  • Fordonsutbildningar AB
  • Risbergska skolan, Estetiska programmets arbetslag
  • Risbergska skolan, BetVet-arbetslaget
  • Tullängsskolan, UF-lärarna
Senast uppdaterad: 5 april 2018
Publicerad: 8 februari 2017
Hade du nytta av innehållet på den här sidan?