
Med på mötet var:
Simon Schierup, Kicki Andersson, P-O Svensson, föräldrar
Maria Bäcklin, Anna-Lena Hansson, Eva Nygren, personal
¤ Genomgång av förra mötets minnesanteckningar.
¤ Aktuella saker på gång på skolan:
- Just nu har vi Glädjevecka, vecka 47.
Vi har haft invigning, extra rastaktiviteter, kompisgruppaktiviteter och en bejublad avslutning Svea Song Contest — då personalen uppträder och bjuder på sig själva.
- Läsårets övergripande tema är Hälsa. Alla arbetslag kommer t ex att äta gemensam frukost varsin morgon under vecka 49.
- 4:orna och 5:orna har haft varsin gemensam matkväll.
¤ Under vecka 44 jobbade all personal under måndagen kring skolans gemensamma utvecklingsområden.
Två av dagarna var studiedagar för lärarna då fokus låg på den nya läroplanen, LGR 11.
¤ Rektor Maria har varit i Linköping tillsammans med specialpedagogerna för information av Skolverket kring det nya betygssystemet med betyg i årskurs 6.
¤ Vi jobbar vidare med vårt visionsord Utveckling.
Nästa fas blir att bearbeta föräldrars, elevers och personals tänk för att så småningom få till ett gemensamt dokument.
¤ Svearådet kommer att vara med under Öppet Hus kvällen 24/11 och försöka locka besökarna att lämna "tyck och tänk" om Sveaskolan i form av ett klotterplank. Inkomna åsikter bearbetas på nästa Svearådsmöte.
¤ Nästa Svearådsmöte: 26/1 kl. 18.30