
Rudbecksskolans bibliotek ligger på andra våningen i Borgen, skolans vackra huvudbyggnad som byggdes år 1901.
Här kan du låna skönlitteratur och facklitteratur, söka information, använda någon av de elva stationära datorerna eller studera i lugn och ro. I biblioteket finns nästan 30 000 böcker, cirka 50 tidskrifter, tre dagstidningar och 150 filmer.

Biblioteket är uppdelat på fyra rum - skönsalen, infosalen, facksalen och samlingssalen. Inom de 370 kvm ryms även ett rum för specialundervisning. Förutom att vara ett studiebibliotek för Rudbecksskolans elever och Komvux-studerande, är biblioteket en pedagogisk resurs i undervisningen och en mötesplats för idéer.
Bokpärlan
ger dig nya boktips och inspirerar till läsning. Denna bokblogg sköts av Örebro läns gymnasiebibliotekarier. Du kan också vara med och ge tips. Hör av dig till oss i biblioteket!

Skönsalen i biblioteket