Att vara kontaktperson för person med funktionsnedsättning

Alla som har tid och engagemang kan bli kontaktpersoner. En kontaktperson ger socialt stöd och hjälper till att bryta isolering genom att vara medmänniska till en person med funktionsnedsättning. Kontaktpersonen fungerar som en vän några timmar per vecka eller månad.

Syftet med stödet är att personen med funktionsnedsättning ska få större socialt nätverk och kunna komma ut på aktiviteter. När och var ni träffas och vad ni ska hitta på bestämmer ni tillsammans.

Exempel på aktiviteter är att

  • gå på bio
  • gå ut och äta
  • promenera
  • träffas hemma hos varandra
  • baka tillsammans.

Som kontaktperson använder du i tjänsten kommunala färdmedel eller färdtjänst. Du ska inte använda din egen bil.

Som kontaktperson har du tystnadsplikt.

Ersättning

Ersättningen till dig som kontaktperson är uppdelad i två delar. En arvodesdel som är beskattningsbar och en omkostnadsersättning som är skattefri och ska täcka de utgifter du har i samband med uppdraget. Hur stort arvode du får beror på hur ofta ni träffas. Summan du får baseras på Svenska Kommunförbundets rekommendationer, som är lika över hela Sverige.

Kommunens roll gentemot kontaktpersonen?

Utredningsenheten, den som behöver kontaktperson och den blivande kontaktpersonen gör tillsammans upp en plan för uppdraget, där syfte och innehåll är tydligt. Kommunen har regelbundna uppföljningsträffar och kan vid behov ge stöd och hjälp till dig som kontaktpersonen om behov finns.

Är du intresserad?

För att bli kontaktperson till någon med funktionsnedsättning fyll i blanketten "Intresseanmälan att bli avlösare, kontaktfamilj, kontaktperson eller ledsagare" som du hittar under Blanketter.  

19 mars 2012 • 
14.39

Dela:

Kontakt

019-21 10 00
Måndag-torsdag 7.30-16.30
Fredag 7.30-16

RSS-länkar på orebro.se

Örebro kommun, Box 30000, 701 35 Örebro | org.nr: 212000-1967 | 019-21 10 00
kommun@orebro.se | Om webbplatsen | Press | Emil