Fikar ni rättvisemärkt?

Örebro är "Fair Trade City". Ett av kriterierna för utmärkelsen är att vi är många som använder rättvisemärkta produkter. För att vi ska bli omdiplomerade i år behöver vi veta hur många som fikar rättvisemärkt.

Logotyp för Fair Trade City

Vi behöver dina svar

För att få fortsätta vara Fair Trade City krävs en omdiplomering varje år. Organisationen Fair Trade begär in uppgifter om olika saker, bland annat hur många som "fikar rättvisemärkt". Därför vill vi att du svarar på nedanstående frågor.

Börja med rättvisemärkt idag

Om du inte redan fikar rättvisemärkt, eller köper andra rättvisemärkta produkter, kan du börja idag. Håll utkik efter Fair trade-märkningen på förpackningar, då vet du bland annat att de som arbetar med att producera varan har bra arbetsvillkor och lön.

Mer information om rättvisemärkt och Fair Trade City på www.orebro.se/rattvisemarkt. Där kan du också hämta ett diplom som ni kan sätta upp på er arbetsplats om ni använder rättvisemärkta produkter.





9 februari 2010 • 
11.33

RSS-länkar på orebro.se

Örebro kommun, Box 30000, 701 35 Örebro | org.nr: 212000-1967 | 019-21 10 00
kommun@orebro.se | Om webbplatsen | Tyck till om webbplatsen | Webbplatsens blogg | Emil