Här är exempel på aktörer som arbetar med innovationsfrågor.
Har du en innovativ idé kan du vända dig till Almi Företagspartner i Örebro
. De erbjuder bl.a. finansiering av innovationer.
Drivhuset i Örebro är till för dig som student så att du kan utveckla dina idéer och starta företag under studietiden. Läs mer på Drivhusets webbplats.
Inkubera fokuserar på innovativa affärsidéer och du kan få hjälp att utveckla din idé. Läs mer på Inkuberas webbplats
.
Du och/eller ditt företag kan bli delaktiga i de innovationsprojekt som Robotdalen driver eller söka stöd för egna idéer. Inom Robotdalen samverkar näringsliv, akademi och offentliga aktörer i Södermanlands län, Västmanlands län och Örebro län. Läs mer på Robotdalens webbplats
.
Genom Stiftelsen Skapa kan du söka ett utvecklingsstipendium. Syftet med stipendiet är att uppmuntra initiativ och att medverka till att nyskapande och kreativitet i landet tillvaratas mer effektivt. Läs mer på Stiftelsen Skapas webbplats.
Om du som företagare t.ex. söker lösningar av problem i företaget eller vill ha hjälp med att utveckla en idé, kan studentarbeten eller praktikanter vara till nytta. Här kan du läsa mer om Örebro universitet.
Du kan du också lägga förslag på ämnesområden i den nationella exjobb-poolen som når studenter över hela Sverige. Mer information om nationella exjobb-poolen.

019-21 10 00
Måndag-torsdag 7.30-16.30
Fredag 7.30-16
Örebro kommun, Box 30000, 701 35 Örebro | org.nr: 212000-1967 | 019-21 10 00
kommun@orebro.se | Om webbplatsen | Press | Emil