Livsmedelshantering

Långpanna med gratäng

Miljökontorets livsmedelsenhet har tillsyn över alla livsmedelsanläggningar. Tillsynen innebär registrering eller godkännande av verksamheten, provtagning och kontroller. Sedan hösten 2010 publiceras kontrollrapporterna på webben. Här kan du läsa mer om livsmedelskontrollerna och ta del av kontrollrapporterna.

Målet med tillsynen är att de livsmedel som säljs inom Örebro kommun kan ätas utan risk för att konsumenterna blir sjuka. Vi arbetar också för att livsmedel håller den kvalitet och standard som tillverkaren utlovar. Konsumenterna ska också kunna välja förnuftiga kostalternativ.

Vi utreder även klagomål från allmänheten om matförgiftningar och livsmedelshygien. Kontroll av dricksvatten ingår också i livsmedelsenhetens arbete.

I blankettarkivet hittar du blanketten anmälan livsmedelsanläggning.

13 december 2011 • 
14.08

Dela:

Kontakt

019-21 10 00
Måndag-torsdag 7.30-16.30
Fredag 7.30-16

Helena Aronsson
Enhetschef, livsmedelsenheten

Politiskt ansvar

Miljönämnden

RSS-länkar på orebro.se

Örebro kommun, Box 30000, 701 35 Örebro | org.nr: 212000-1967 | 019-21 10 00
kommun@orebro.se | Om webbplatsen | Press | Emil